Strażacy interweniowali 900 razy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.02.2016 / Komentarze
419 pożarów, w tym 128 w Szczecinku

Szczecineccy strażacy przedstawili sprawozdanie ze swojej działalności służbowej i operacyjnej w 2015 roku. W opracowaniu wyczytać możemy wiele ciekawych faktów, o których, na co dzień zwykły śmiertelnik ma raczej niewielką wiedzę.

W ubiegłym roku na terenie powiatu szczecineckiego strażacy odnotowali 900 zdarzeń (w 2014 r. - 739), w tym 419 pożarów, 425 miejscowych zagrożeń i 56 alarmów fałszywych. W porównaniu do 2104 roku nastąpił wzrost zdarzeń o blisko 18 proc.

Jak wynika z lektury sprawozdania największą ilość zdarzeń stanowiły pożary – nieco ponad 50 proc. Były to głównie pożary małe.

- Świadczy to o dużej skuteczności jednostek ochrony przeciwpożarowej, które podczas działań gaśniczych lokalizują pożary "umieszczając" je w granicach pożarów małych, nie dopuszczając do ich rozprzestrzenienia - podkreśla Komendant Powiatowy PSP brygadier Adam Serafin.

Z analiz strażackich danych wynika również, że w dalszym ciągu występuje duża ilość pożarów w miesiącach sprzyjających wypalaniu traw i nieużytków, głównie wiosną. Taki proceder niesie bardzo duże zagrożenie dla lasów sąsiadujących z wypalanym areałem. W 2015 roku szczecineccy strażacy odnotowali 172 takie pożary - o 20 więcej niż rok wcześniej.

Szczególnie niebezpieczne są pożary lasów. Na terenie powiatu doszło do 17 takich zdarzeń wobec 11 w 2014 roku. Nasi strażacy w ubiegłym roku gasili też 3 pożary w obiektach użyteczności publicznej, 10 pożarów środków transportu oraz 162 pożary w innych obiektach.

Interwencje przy gaszeniu pożarów to nie jedyna sfera działalności szczecineckich strażaków. W 2015 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły również w akcjach ratowniczych przy likwidacji miejscowych zagrożeń. Stanowiły one ponad 47 proc. ogólnej liczby zdarzeń. Najwięcej interwencji strażacy podjęli przy przewróconych na drogi drzewach i usuwaniu konarów drzew - 126 oraz przy likwidacji gniazd dzikich pszczół, os i szerszeni w lokalach mieszkalnych – 39.

Nasi strażacy interweniowali również przy likwidacji następstw wypadków komunikacyjnych. Takich wyjazdów odnotowali 85 (w 2014 r. - 57), w tym do samochodów osobowych - 75 i ciężarowych – 7 i jednośladów - 3.

Do największej ilości zdarzeń (ogółem w powiecie) doszło na terenie Szczecinka – 335 (2014 r. - 293), w tym 128 pożarów. W ubiegłym roku w likwidacji skutków zaistniałych zdarzeń uczestniczyło 1750 zastępów Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP i ponad 7,4 tys. ratowników. Podczas działań interwencyjnych odnotowano 11 ofiary śmiertelne - wobec 4 w 2014 roku. Z kolei 109 osób doznało obrażeń ciała.

- Tak wyglądają suche statystyki. Pamiętajmy jednak o tym, że strażak nie pracuje tylko wtedy, gdy widzimy jakieś nieszczęście, pożar czy miejscowe zagrożenie. Strażacy żeby wykonywać właściwie powierzone zadania wciąż się szkolą i dokształcają – podkreśla w raporcie bryg. A. Serafin. - Część codziennej służby poświęcona jest również na realizowanie rocznego planu szkolenia o różnorodnej tematyce. Na efektywność prowadzonych działań wpływa także zdobyta wiedza oraz nabyte umiejętności podczas prowadzenia ćwiczeń na obiektach. Takie zajęcia w ubiegłym roku zrealizowaliśmy m.in. w firmie Kronospan Chemical Szczecinek, w szczecineckim Urzędzie Miejskim, w Nadleśnictwie Szczecinek oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym na Świątkach.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk