Strażacy interweniowali blisko 900 razy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.03.2017 / Komentarze
318 pożarów, w tym 121 w Szczecinku

Szczecineccy strażacy przedstawili sprawozdanie ze swojej działalności służbowej i operacyjnej w 2016 roku.  W opracowaniu wyczytać możemy wiele ciekawych faktów, o których, na co dzień zwykły śmiertelnik ma raczej niewielką wiedzę.

W ubiegłym roku na terenie powiatu szczecineckiego strażacy odnotowali 882 zdarzenia (w 2015 r. - 900), w tym 318 pożarów (419), 483 miejscowe zagrożenia (425) i 81 fałszywych alarmów (56).  W porównaniu do 2105 roku nastąpił spadek zdarzeń o około 2 procent.  Jak wynika z lektury sprawozdania największą ilość zdarzeń stanowiły pożary małe - 309.

- Świadczy to o dużej skuteczności jednostek ochrony przeciwpożarowej, które podczas działań gaśniczych lokalizują pożary "umieszczając" je w granicach pożarów małych, nie dopuszczając do ich rozprzestrzenienia - podkreśla Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Adam Serafin.

Z analiz strażackich danych wynika również, że w dalszym ciągu występuje duża ilość pożarów w miesiącach sprzyjających wypalaniu traw i nieużytków, głównie wiosną. W 2016 roku szczecineccy strażacy odnotowali 77 takich pożarów. To i tak znacznie mniej niż rok wcześniej, gdzie do akcji Jednostka Ratowniczo Gaśnicza wyjeżdżała aż 172 razy.

Szczególnie niebezpieczne są pożary lasów. Na terenie powiatu doszło do 8 takich zdarzeń (w 2015 r. - 17). Nasi strażacy w ubiegłym roku gasili też 5 pożarów w obiektach użyteczności publicznej, 15 pożarów środków transportu oraz 17 pożarów w innych obiektach.  

Interwencje przy gaszeniu pożarów to nie jedyna sfera działalności szczecineckich strażaków. W 2016 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej uczestniczyły również w akcjach ratowniczych przy likwidacji miejscowych zagrożeń. Stanowiły one blisko 55 proc. ogólnej liczby zdarzeń.

Do największej ilości zdarzeń (ogółem w powiecie) doszło na terenie Szczecinka – 378 (w 2015 r. - 335), w tym 121 pożarów.

W ubiegłym roku w likwidacji skutków zaistniałych zdarzeń uczestniczyło 1658 zastępów Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP i ponad 6,7 tys. ratowników.

- Duży wkład w funkcjonowanie powiatowego systemu ochrony przeciwpożarowej wniosły Ochotnicze Straże Pożarne - podkreśla w sprawozdaniu st. bryg. A. Serafin.

Tak wyglądają suche statystyki. Trzeba jednak pamiętać, że strażacy nie pracują tylko wtedy, gdy widzą jakieś nieszczęście, pożar czy miejscowe zagrożenie. Przede wszystkim intensywnie się szkolą i dokształcają.

Na efektywność prowadzonych działań wpływa także zdobyta wiedza oraz nabyte umiejętności podczas prowadzenia ćwiczeń taktyczno - bojowych połączonych z rozpoznanie m obiektu.

Takie zajęcia w ubiegłym roku strażacy realizowali m.in. na: jeziorze Trzesiecko, tramwaju wodnym, w Przedszkolu "Słoneczko", Zespole Szkół nr 6 na Świątkach czy też w Hotelu "Pojezierze".

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Marzena Góra