Strażnicy podsumowali pół roku pracy miejskiego drona

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.07.2019 / Komentarze
W tym czasie funkcjonariusze wykorzystywali urządzenie na wiele sposobów

Od grudnia minionego roku funkcjonariusze Straży Miejskiej korzystają z miejskiego drona. Urządzenie wykorzystywane jest m.in. badanie niskiej emisji czy wykrywanie szkodliwych substancji uwalniających się w wyniku spalania w przydomowych kotłowniach odpadów z tworzyw sztucznych. W okresie upałów i zagrożeń pożarowych miejski dron pozwala także na prowadzenie monitoringu terenów leśnych i pól uprawnych, pozwalając na szybkie wykrycie i zlokalizowanie ewentualnego pożaru. Wyposażony jest on także w kamerę termowizyjną, umożliwiającą śledzenie różnic temperatur na patrolowanym obszarze.  Jak po pierwszym półroczu przydatność i skuteczność drona oceniają nasi strażnicy?

- Był to pierwszy sezon, kiedy operatorzy rozpoznawali możliwości drona, do którego podwieszane jest mobilne laboratorium do badania jakości powietrza – mówi Grzegorz Grondys, komendant Straży Miejskiej. -  Już pierwsze kontrole na początku 2019 roku pokazały skuteczność drona w ujawnianiu spalania odpadów. Kontrolowani właściciele widząc drona nad swoim kominem nie kryli zdziwienia. W trakcie kontroli przydomowych kotłowni niejednokrotnie strażnicy musieli edukować mieszkańców, którzy są przyzwyczajeni do wrzucania do pieca niedozwolonych materiałów. Stwierdzone nieprawidłowości to na przykład spalanie ram okiennych czy płyt laminowanych.  W jednym spornym przypadku pobrano próbki popiołu, które wysłano do specjalistycznego laboratorium celem przeprowadzenia ekspertyzy.

- Oprócz kontroli z wykorzystaniem drona w dalszym ciągu straż miejska reaguje na sygnały mieszkańców dotyczące spalania odpadów. Strażnicy miejscy prowadzą kontrole na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska na podstawie upoważnień wydanych przez Burmistrza Miasta Szczecinka. Sprawdzali, czy mieszkańcy nie naruszają przepisów określonych w ustawie o odpadach, która zabrania termicznego przekształcania odpadów poza przystosowanymi do tego celu spalarniami. Poza sezonem grzewczym dron może być wykorzystywany do innych celów.

W zestawie, który został przekazany naszej jednostce znajduje się wysokiej jakości kamera termowizyjna i wideo 4K. Dzięki technologii termowizyjnej dron został użyty także m.in. do inspekcji podziemnej sieci ciepłowniczej MEC. - Operatorzy z wykorzystaniem kamery prowadzili obserwacje terenów zalesionych i łąk zagrożonych pożarami w trakcie trwania suszy. Prowadzony był monitoring bezpieczeństwa akwenów wodnych głównie jeziora Trzesiecko oraz czy nie są wypuszczane do jeziora ścieki – dodaje Grzegorz Grondys.

Tekst: Marzena Góra
Foto, wideo: Straż Miejska w Szczecinku