Strefa powietrzna zarezerwowana dla wojska - monitoring z przeszkodami
- Aktualności
Od blisko 6 lat na wyposażeniu Straży Miejskiej znajduje się bezzałogowy statek powietrzny. Dron wspomaga prace strażników i służy przede wszystkim do badania zanieczyszczenia powietrza, tzw. niskiej emisji.
Dron trafił do dyspozycji naszych strażników w grudniu 2018 roku. Statek zakupiło miasto. Wcześniej zaciągnęło pożyczkę w WFOŚiGW w wys. 42 tys. zł i otrzymało dotację 25 proc. kosztów zakupu. Latające laboratorium kosztowało ponad 160 tys. zł.
Już pierwsze kontrole na początku 2019 r. pokazały skuteczność drona w ujawnianiu spalania odpadów. W trakcie kontroli przydomowych kotłowni strażnicy musieli edukować mieszkańców, którzy są przyzwyczajeni do wrzucania do pieca niedozwolonych materiałów. Stwierdzone nieprawidłowości to na przykład spalanie lakierowanych ram okiennych czy płyt laminowanych.
W Straży Miejskiej powiedziano nam, że jak co roku do końca marca miał być prowadzony cotygodniowy monitoring źródeł niskiej emisji. Jednak w okresie grzewczym, ze względu na wojnę w Ukrainie strefa powietrzna nad Szczecinkiem jest zarezerwowana przez Wojsko Polskie i nie można było wykonywać lotów.
- Obszar powietrzny rozciągający się nad Szczecinkiem wchodzi w skład TRA, czyli strefy czasowo zarezerwowanej. W chwili aktywności strefy zarządza nią lotnisko wojskowe w Krzesinach, lotnisko wojskowe w Malborku lub 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie strefa jest praktycznie aktywna przez cały czas, co uniemożliwia przeprowadzanie operacji lotniczych przez Straż Miejską w Szczecinku. Dowódcy wież kontrolnych nie chcą brać na siebie odpowiedzialności i nie wydają zgody na przeprowadzanie operacji lotniczych. Loty dronem determinują również warunki atmosferyczne, a te bywają zmienne. Te dwa warunki sprawiają, że kontrole odbywają się nie tak często jak byśmy sobie tego życzyli - mówią strażnicy.
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca br. dron był wykorzystany do przeprowadzenia z powietrza 5 kontroli ogródków działkowych zlokalizowanych przy ul. Kołobrzeskiej, Rybackiej, Szymanowskiego i Słupskiej. Kontrole miały na celu ujawnić osoby spalające odpady zielone. Przeprowadzono też dwie obserwacje nieużytków rolnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta z uwagą na wypalanie traw.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk