Studenci ze Słupska na praktykach w miejskim szpitalu

Miasto z Wizją / 10.03.2016 / Komentarze
Dziś podpisano porozumienie pomiędzy władzami powiatu a Akademią Pomorską w Słupsku

W czwartek, 10 marca w starostwie powiatowym miało miejsce oficjalne podpisanie listu intencyjnego pomiędzy władzami powiatu a Akademią Pomorską w Słupsku, dotyczącego możliwości odbywania praktyk studentów tej uczelni w miejskim szpitalu. W spotkaniu wzięli udział m.in. prorektor dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, starosta Krzysztof Lis, prezes szczecineckiego szpitala Radosław Niemiec, dyrektor ds. medycznych Marek Ogrodziński oraz członkowie zarządu powiatu. Celem porozumienia jest zapewnienie studentom wspomnianej uczelni odbywanie praktyk z zakresu pielęgniarstwa w naszej placówce medycznej.

- Nasza uczelnia już od kilku lat zmienia swój profil. Nie jesteśmy już uczelnią, która kształci przede wszystkim nauczycieli. Właściwie tych kierunków o profilu nauczycielskim mamy bardzo mało. Obecnie realizujemy kierunki o profilu praktycznym oraz kierunki o profilu akademickim, ale niekoniecznie są to kierunki związane z kształceniem nauczycieli – mówi Zbigniew Osadowski. - Dla nas bardzo ważnym zadaniem w ostatnim czasie jest dostosowanie oferty kształcenia dla potrzeb rynku pracy, czyli stworzenie takiej oferty, która wynika z potrzeb subregionu słupskiego czy chociażby szczecineckiego. Właśnie w tym celu dziś się spotykamy i bardzo się cieszę, że jest to inicjatywa, która wynika również z potrzeb lokalnych szczecineckiego szpitala, jak również z potrzeb kształcenia i odbywania praktyk przez naszych studentów.

- Mamy teraz okazję obserwować w szpitalu różnego rodzaju inwestycje, czyli to, co dzieje się na pediatrii i to, co zaczyna dziać się na SOR-ze – powiedział podczas spotkania prezes placówki Radosław Niemiec. – Jednocześnie trwa w szpitalu także proces inwestycji w kadry, w potencjał ludzki. Mamy, jako szpital, przekazujemy spore środki na kształcenie personelu, zwłaszcza pielęgniarskiego. Mamy ok. 130 etatów pielęgniarskich, jednak wciąż widzimy braki w tym zakresie. Dlatego cieszymy się, że możemy nawiązać współpracę właśnie z Akademią Pomorską.

Jak pokreślił starosta Krzysztof Lis, zapewnienie praktyk studenckich przyszłym pielęgniarkom docelowo ma przełożyć się na możliwość zatrudnienia ich w szczecineckim szpitalu po ukończeniu studiów. Tym samym rozwiąże to problem braków kadrowych w placówce. Niewykluczone również, że w naszym mieście powstanie również kierunek umożliwiający zdobycia pełnego wykształcenia pielęgniarskiego.

- Z rektorem rozmawiamy również o możliwości uruchomienia tzw. studiów pomostowych. Są to studia dla pielęgniarek, które wcześniej ukończyły szkoły pielęgniarską. Dzisiaj jest ustawowy wymóg mówiący o tym, że osoby o wykształceniu pielęgniarskim powinny przynajmniej mieć ukończone studia wyższe.

-  Jutro spotykamy się w Powiatowym Urzędzie Pracy i jeżeli znajdziemy możliwość współfinansowania tych studiów, to będziemy chcieli uruchomić grupę ok. 20 osób, które mogłyby taką naukę  podjąć. To jest też pewien kierunek działania, który dla nas jest istotny, ponieważ dzisiaj już obserwujemy, że deficyty związane z zawodem pielęgniarki są ogromne, a będą jeszcze większe – dodał starosta.

Tekst i foto: Marzena Góra