Święto Wojska Polskiego w Szczecinku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 15.08.2018 / Komentarze
Uroczystość pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dziś (środa,15 sierpnia) w Święto Wojska Polskiego i jednocześnie 98 rocznicę Bitwy Warszawskiej mieszkańcy Szczecinka oddali hołd obrońcom Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Uroczystość poprzedziła msza święta za Wojsko Polskie w Kościele Mariackim. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli pod pomnik Naczelnika Państwa Polskiego.

Obecni byli mieszkańcy Szczecinka, poczty sztandarowe, harcerze. Na uroczystość przybyła poseł na Sejm RP Małgorzata Golińska, wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak, przedstawiciele samorządów i władz miejskich, gminnych i powiatowych, działacze różnych ugrupowań politycznych, przedstawiciele miejscowości z naszego regionu i województwa. Po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego, głos zabrała poseł Małgorzata Golińska. W swoim wystąpieniu podkreśliła wagę polskiego zwycięstwa w pamiętnym sierpniu 1920 roku.

- To właśnie w dniach 13-15 sierpnia pamiętnego 1920 roku rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa uznawana za 18. w dziejach świata pod względem ważności. To bitwa, która zadecydowała o zachowaniu przez naszą ojczyznę niepodległości. Już ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce Wincent D'Abernon w swej książce pisał, że zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczyć europejskiej opinii publicznej, że w 1920 roku Polska zbawiła Europę – powiedziała poseł Małgorzata Golińska.

- Dziś naszym obowiązkiem jest pamięć, dziś naszym obowiązkiem jest obecność na dzisiejszej uroczystości. Dziś naszym obowiązkiem jest najwyższy szacunek żołnierzowi polskiemu. Nawet wtedy, kiedy często słyszymy, że wracamy do historii - znów, mówimy o poległych – znów, po co? Lepiej patrzeć w przyszłość. A czy nie można patrzeć w przyszłość pamiętając o przeszłości? Myślę, że można. I tylko wtedy, kiedy pamiętamy o naszych korzeniach, kiedy czcimy poległych, kiedy doceniamy wysiłek tych, którzy walczyli o nasz kraj, możemy spokojnie patrzeć w przyszłość. Czasem wymaga to od nas wielkiego trudu, czasem możemy spotkać się z krytyką, z oskarżeniem o nacjonalizm, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Czasem słyszymy, że trzeba Polaków uczyć solidarności wobec Europy. Rocznica tej bitwy chociażby pokazuje, że ani Polaków, ani Polski solidarności i odpowiedzialności za innych uczyć nie trzeba.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości pod pomnikiem Marszałka spoczęły wieńce i wiązanki kwiatów.

Tekst i foto: Marzena Góra