Świętowali nauczciele

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.10.2016 / Komentarze
W kinie odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej

Każdego roku 14 października swoje święto obchodzą nauczyciele oraz wszyscy pracownicy oświaty. Świętują jednak nie tylko pedagodzy i pracownicy administracji, ale także uczniowie. Z tej okazji w szczecineckim kinie dziś (13.10) odbyły się miejskie i powiatowe uroczystości uświetniające Dzień Edukacji Narodowej.  Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy placówek oświatowych funkcjonujących na ternie Szczecinka i powiatu szczecineckiego oraz oczywiście nauczyciele i uczniowie naszych szkół.

- Jest takie powiedzenie „Obyś cudze dzieci uczył”. Oddaje to, co myślimy o pracownikach oświaty. Z jednej strony jest to przekleństwo, ponieważ trzeba zmierzyć się z tak trudnym zadaniem, jakim jest wychowywanie i nauka dzieci. A z drugiej strony jest podziw dla tych, którzy się tego trudnego zadania podjęli – zwrócił się do obecnych na sali burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Jest to dzień takiej laudacji w stosunku do nauczycieli i pracowników oświaty i niewątpliwie tak by przebiegało moje dzisiejsze krótkie wystąpienie, gdyby nie to, co dzieje się w tej chwili dookoła szkół. Nie można od tego abstrahować. Klimat, który wytworzył się obecnie dookoła szkół, moim zdaniem jest związany z nie do końca rozważnymi i pochopnie podjętymi decyzjami reformatorskimi. Bez jakichkolwiek konsultacji z samorządami, które prawdopodobnie poniosą główny koszt tej reformy, mamy próby zmiany systemu oświaty. Mówię o likwidacji gimnazjów, 8-letniej szkole podstawowej i 4-letnim liceum, czyli tym wszystkim, co zapowiada rząd. Wiemy, że za tym ruchem nieuchronnie pójdą zwolnienia nauczycieli. Mogę jedynie zapewnić państwa, że stojąc na czele samorządu szczecineckiego, zrobię z całą pewnością wszystko, żeby szkoły, dla których burmistrz jest organem założycielskim, jak najmniej na tym ucierpiały.

- Jestem dumny z tego, że oświata w Szczecinku ma się bardzo dobrze. Chciałem państwu za to bardzo serdecznie podziękować. Będziemy starali się negatywne wyniki tych reform zminimalizować. Obiecuje to państwu. Będziemy robili wszystko, żebyście odczuli to w jak najmniejszym stopniu. W momencie, kiedy nauczyciele wychodzą na ulice, jest to wynikiem ich determinacji. To się bardzo rzadko zdarza i chce tylko powiedzieć, że jestem z wami – dodał burmistrz

- Jak do żadnej innej grupy zawodowej, w sposób szczególny podchodzimy do tego, co jest związane z edukacją – rozpoczął swoje wystąpienie starosta Krzysztof Lis. – Jesteście państwo tymi, którzy w różny sposób, na różnych poziomach starają się pracować i szlifować te nasze diamenty. Tak naprawdę do końca nie wiadomo, co jest ważniejsze. Czy to, że zaszczepiacie w nich pewien sposób zachowania, patriotyzm i przygotowanie do życia, czy też to, co jest związane z edukacją. Pewnie po części każdy z tych obszarów jest niesamowicie ważny i za to staramy się za to wam zawsze w sposób szczególny dziękować.

- Dziś chciałbym państwu bardzo serdecznie podziękować za to wszystko, co się dzieje w szkołach ponadgimnazjalnych, w procesie nauczania, w państwa zaangażowaniu. Wiem i zdaje sobie z tego sprawę, że kształcenie jest niesamowicie trudnym przedsięwzięciem – dodał starosta. Do życzeń zadowolenia z pracy oraz podziękowań za trud włożony w edukację i wychowanie dzieci oraz młodzieży przyłączył się także poseł Radosław Lubczyk. Chwile później przyszedł czas na najbardziej wyczekiwany przez wielu nauczycieli moment – wręczenie nagród, odznaczeń i wyróżnień.

Za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze orderami i odznaczeniami państwowymi wyróżnieni zostali: Srebrnym Krzyżem Zasługi – Jacek Bindas; brązowy Krzyż zasługi – Andrzej Maciupa. Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymali – Irena Hanus oraz Wiesława Olendzka. Srebrny Medal za Długoletnią Służbę – Alicja Cybulska i Krystyna Drapała. Brązowy Medal za Długoletnią Służbę – Joanna Wróblewska i Joanna Szczęśniak. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: Lucyna Żywno, Renata Romaniuk, Anna Jankowska, Maciej Kaźmierski, Beata Kaniewska, Anetta Ulikowska, Iwona Wojtowicz, Joanna Wróblewska, Małgorzata Zdanowicz, Sylwia Zelmanowska, Łukasz Szymański. Nagrody Ministra Edukacji Narodowej – Renata Romaniuk i Władysław Hatała. Nagroda Kuratora Oświaty – Joanna Wróblewska oraz Alicja Berć.

Nagrody burmistrza otrzymali: Lucyna Żywno, Danuta Więcek, Bożena Tkaczuk, Józef Szpakowski, Danuta Wachowicz-Kram, Maciej Kaźmierski, Ewa Ludwisiak-Kołacz, Ewa Dyl oraz Jarosław Dywizjusz. Z kolei nagrody starosty otrzymali: Jolanta Szacik-Jankowska, Iwona Bielicka, Edyta Wojnicz, Agata Palusińska, Ewa Pawęda, Marzena Wojewoda-Tyluś, Wiesław Puciłowski, Zdzisław Ziętara, Beata Pawlewicz, Joanna Buzała, Jacek Bindas, Zdzisław Drzewiecki, Andrzej Maciupa, Katarzyna Wilczyńska, Beata Stefańska, Kamila Łojewska, Magdalena Krzyżopolska. Ponadto starosta Krzysztof Lis w tym roku wyróżnił za wyjątkowe zasługi Edytę Wojnicz, dyrektora Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej.

Tekst, foto: Marzena Góra