Sylwestrowej nocy nie spędzimy „pod chmurką”

Miasto z Wizją / 24.10.2017 / Komentarze
Tradycyjnie już – jak co roku – w swoich planach nie powinniśmy uwzględniać całonocnych szaleństw na placu Wolności

Za nieco ponad dwa miesiące powitamy Nowy Rok. Jednak wielu z nas już powoli planuje, jak spędzi tę jedna z najbardziej wyczekiwanych nocy w roku. Pomysłów na to, jak spędzić sylwestra, mamy zazwyczaj pod dostatkiem. Niektórzy z nas już dokładnie wiedzą, gdzie i z kim przywitają nadchodzący 2018 rok, inni wciąż jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji odnośnie wyboru miejsca na całonocną zabawę.

Jedno jest pewne. Tradycyjnie już – jak co roku – w swoich planach nie powinniśmy uwzględniać całonocnych szaleństw pod gołym niebem na placu Wolności. Sylwestrady pod ratuszem bowiem w tym roku również nie będzie. Okazuje się bowiem, że imprezy te są zwyczajnie nieopłacalne, a stawki artystów w tę wyjątkową noc w roku - mocno zawyżone. I to często nawet trzykrotnie.

- Organizacja imprezy sylwestrowej każdorazowo wiąże się z kilkukrotnie wyższymi kosztami, niż o każdej innej porze roku – mówi nam Łukasz Koczan, wicedyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. – Jednocześnie jest to impreza podwyższonego ryzyka, a co za tym idzie również koszty związane z zabezpieczeniem takiego wydarzenia bardzo wzrastają. Znacznie droższe są również pozostałe aspekty związane z organizacją takiego koncertu, jak chociażby dotyczące techniki scenicznej czy samych artystów. Mówimy tu o kilkukrotnie wyższych stawkach.

- Zdarzają się niekiedy pojedyncze głosy mieszkańców mówiących o tym, że taka impreza jest potrzebna, wiele osób byłoby zainteresowanych takim wydarzeniem i chętnie wzięłoby w nim udział. Jednak z naszego doświadczenia z wcześniejszych lat wiemy, że kiedy już taka impreza się odbywa, to przychodzi na nią zaledwie kilkadziesiąt osób. Tym samym frekwencja na miejskiej imprezie sylwestrowej jest bardzo niska. W tym momencie koszty takiego przedsięwzięcia zdecydowanie przewyższają korzyści – dodaje nasz rozmówca.

Dodajmy, że kolejną przeszkodą przy organizowaniu Sylwestrady w centrum miasta, jest również fakt, że na szczecineckim deptaku wciąż trwają prace remontowe, a cały teren stanowi plac budowy, co również mogłyby znacznie utrudnić organizację imprezy.

Tekst: Marzena Góra
Foto: texarcenter.com