Szczecineccy gimnazjaliści śladami rotmistrza Witolda Pileckiego

• Tv
Miasto z Wizją / 11.01.2016 / Komentarze
Uczniowie Gimnazjum nr 2 wzięli udział w „Projekcie Pilecki” i stworzyli film przybliżający losy rotmistrza

25 września 2015 roku swoją premierę miał długo wyczekiwany przez wszystkich pasjonatów historii film dokumentalny „Pilecki”. To właśnie dzięki temu obrazowi wiele młodych osób po raz pierwszy usłyszało o rotmistrzu Witoldzie Pileckim i mogło poznać jego biografię, poczynając od czasów jego młodości, aż po działalność w czasach II wojny światowej i wydany na niego wyrok śmierci, wykonany w 1948 roku.

Tej wstrząsającej historii często próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Dlatego też twórcy filmu za jeden z celów postawili sobie upamiętnienie rotmistrza, chcąc przybliżyć jego losy głównie osobom młodym. To z pewnością się udało, o czym świadczy zaangażowanie i zainteresowanie tym tematem uczniów szczecineckiego Gimnazjum nr 2 przy Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego. Dzięki nauczycielowi historii Jarosławowi Dywizjuszowi nie tylko poznali oni historię wojennego bohatera, ale także czynnie włączyli się w projekt mający na celu rozpowszechnianie wiedzy o jego sylwetce oraz dokonaniach.

Tym samym szczecinecka młodzież wzięła udział w ogólnopolskim konkursie przebiegającym pod hasłem „Wartości bliskie rotmistrzowi Pileckiemu nadal aktualne – remake sceny z filmu Pilecki”. Ich zadaniem było nagranie krótkiego filmiku, w którym zawarte zostało wybrane wydarzenie z życia rotmistrza. Reżyserii konkursowego obrazu podjęła się uczennica Agnieszka Osinka, a w rolę aktorów wcielili się jej koledzy i koleżanki ze szkolnej ławy.

Jak podkreśla Jarosław Dywizjusz, inicjatywa stworzenia pracy konkursowej wyszła od samych gimnazjalistów, którzy niezwykle chętnie podjęli się tego zadania. Nie liczy się dla nich także wygrana, ale sama możliwość szerzenia wiedzy na temat losów Witolda Pileckiego wśród rówieśników, a także mieszkańców naszego miasta. Istotne jest natomiast to, aby dzięki ich pracy i wysiłkowi w stworzenie filmu jak najwięcej osób poznało historię rotmistrza.

- Sam pomysł na stworzenie filmu i jego zrealizowanie wyszedł od naszych uczniów. Ja im jedynie służyłem pomocą, jeżeli chodzi o stronę merytoryczną tego przedsięwzięcia – mówi Jarosław Dywizjusz, nauczyciel historii w Gimnazjum nr 2 i zarazem opiekun grupy filmowej. – W projekt zaangażowało się ponad dwadzieścia młodych osób, które bez najmniejszego wahania poświęciły swój wolny czas, aby wspólnie przez kilka dni brać udział w nagraniach. Cieszy mnie niezmiernie, że zainteresowali się tym tematem i sami szukają sposobów, aby rozpowszechniać historię Witolda Pileckiego.

Efekty pracy uczniów Gimnazjum nr 2 możemy obejrzeć na popularnym portalu społecznościowym na fanpage’u inicjatywy „Projekt Pilceki”, gdzie umieszone zostały wszystkie nadesłane prace konkursowe – w tym również obraz, który powstał w Szczecinku. Aby wesprzeć młodych mieszkańców i zwiększyć ich szansę na zwycięstwo w plebiscycie, wystarczy polubić stworzony przez nich film odwiedzając stronę https://www.facebook.com/pilecki.film/videos/1668005946750176/.

Głosowanie potrwa do piątku, 22 stycznia do godz. 12.00. Dodajmy, że na zwycięzców filmowego plebiscytu czeka wyjątkowa nagroda, jaką jest spotkanie z twórcami filmu „Pilecki”.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Gimnazjum nr 2 w Szczecinku