Szczecineccy strażacy świętują Dzień Strażaka

Miasto z Wizją / 18.05.2016 / Komentarze
Wyróżnienia, awanse i odznaczenia

Co prawda, strażackie święto - Międzynarodowy Dzień Strażaka przypada 4 maja, ale dopiero dziś - piątek 20 maja szczecineccy strażacy znaleźli czas, by świętować pamięć Floriana, patrona strażaków.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Szczecinku będą miały miejsce w samo południe w Zespole Szkół nr 6 na Światkach. Organizatorem uroczystości są: Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku starszy brygadier Adam Serafin.

Jak powiedział "Miastu z Wizją" zastępca Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Jacek Dylewski, wyróżniający się w pracy i służbie strażacy zostaną wyróżnieni, m.in. odznaczeniami resortowymi.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest w dniu wspomnienia w kościele katolickim świętego Floriana. Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne ku pamięci tragicznie zmarłych pięciu kolegów – strażaków: Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa 2 grudnia 1998 roku w Linton. Ratowali oni ludzkie życie i mienie w czasie pożaru, jak czynią to strażacy na całym świecie. Jako wyraz szacunku dla poległych strażaków i wsparcie dla ich rodzin, Country Fire Authority (Straż Pożarna w stanie Viktoria w Australii) przyjęła sobie za symbol czerwono-niebieską wstążką. Za ich przykładem poszli strażacy na całym świecie.

W Polsce Dzień Strażaka obchodzony jest od 2003 roku, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Naszym strażakom życzymy wytrwałości w trudnej i odpowiedzialnej służbie dla społeczeństwa oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.