Szczecinecka specjalność - wiosną inwestycji moc

Miasto z Wizją / 15.03.2017 / Komentarze
Plac Wolności, pomost, ulice, rondo, oświetlenie, szlaki dla rowerzystów, sala gimnastyczna i skatepark

Niejako szczecinecką tradycją stało się, że wiosnę witamy dużą ilością inwestycji. W Szczecinku jest tak już od wielu lat. Również w tym roku. Trzeba jednak przyznać, że zbliżająca się tegoroczna wiosna będzie rekordowa, bo budowa "gonić" będzie budowę.

Robotnicy wrócili do centrum miasta. "Dopieszczają" Plac Wolności, kontynuują prace na ul. Zamkowej i rozpoczęli roboty na ul. Bartoszewskiego. Przed nimi jeszcze ul. 1 Maja, a ta jedna z największych w ostatnich latach inwestycji zakończy się wiosną przyszłego roku i kosztować będzie około 6 mln zł.

Rozpoczęły się roboty na ul. Turystycznej. Nowym traktem, już nie po piachu tylko po równym asfalcie, pojedziemy w lipcu tego roku. Koszt robót ponad 700 tys. zł.

Trwają prace przy wznoszeniu sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6 na ul. Kopernika. Ta trzyletnia inwestycja za blisko 5 mln zł zostanie zwieńczona w przyszłym roku.

Praktycznie zakończyły się prace przy adaptacji ostatniego w Szczecinku wojskowego koszarowca. Budynek przy ul. Polnej otworzy podwoje na początku kwietnia. Jeszcze przed długim majowym weekendem zamieszkają w nim pierwsi lokatorzy. Po adaptacji byłego składu mundurowego Garnizonu Szczecinek miasto zyska 25 mieszkań. Wszystko to za ponad 4 mln zł.

Ale najatrakcyjniejsze i niezwykle potrzebne miastu inwestycje dopiero przed nami. Lada dzień ruszy budowa ścieżek rowerowych za blisko 2,8 mln zł (wsparcie unijne). Inwestycję poprowadzi rodzima firma - ZUT Jan Bańkiewicz.

Robotnicy wejdą też na plac budowy dwupoziomowego bajkowego pomostu na jeziorze Trzesiecko przy Zamku Książąt Pomorskich (miasto stara się o dofinansowanie inwestycji z RPO WZ). Koszt budowy wodnej konstrukcji to blisko 2 mln zł.

Trwają procedury przetargowe na budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Jeziornej. Inwestycja zapoczątkuje prawdziwą rewolucję w układzie komunikacyjnym miasta.

Już w tym roku w Szczecinku będzie jaśniej i oszczędniej. Wszystko to za sprawą wymiany oświetlenia na ledowe. Niebawem poznamy wykonawcę, który poprowadzi nam "świetlną" inwestycję (wsparcie unijne).

Podobna sytuacja (inwestycja jest na etapie przetargu) ma miejsce w Strefie Aktywnego Wypoczynku. Jeszcze w tym roku młodzi ludzie (i zapewnie nie tylko młodzi) cieszyć się będą ze skateparku z prawdziwego zdarzenia.

Wiosną w Szczecinku budować będzie nie tylko miasto. W kwietniu ruszy największa w ponad 700-letniej historii grodu nad Trzesieckiem inwestycja - budowa obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S-11. Jej koszt zamknie się astronomiczną kwotą ponad 320 mln zł. 12 km obwodnicą pojedziemy wiosną 2019 roku.

W Szczecinku budują też prywatni inwestorzy. Przy deptaku powstaje nowe centrum handlowe. Z kolei w sąsiedztwie MOPS przy ul. Koszalińskiej market budowlany wznosi firma "Mrówka".

Wielkim placem budowy są też tereny firmy Kronospan. Jeszcze w tym roku pracę rozpocznie tak długo wyczekiwany przez mieszkańców Szczecinka filtr UTWS. Z kolei przy ul. Pilskiej w pobliżu wiaduktu kolejowego firma wieńczy budowę kolejnej hali produkcyjnej. Jeszcze w tym roku mieszkańcy Szczecinka będą pracować w firmach branży meblarskiej: rodzimej "Grześkowiak" i niemieckiej BHK Holz-und Kunststoff KGH Kottmann.

Późną wiosną i latem ruszy "drugie rozdanie" miejskich inwestycji. Czeka nas m.in. "Rozbudowa dynamicznego systemu informacji pasażerskiej wraz z modernizacją głównych przystanków autobusowych w Szczecinku". Inwestycję kontynuować będziemy w 2018 roku.

Będzie też przebudowa ul. Ogrodowej oraz budowa kolejnych półpodziemnych pojemników na odpady komunalne.

To nie wszystko. W roku 2017 miasto realizować będzie wiele innych, mniejszych inwestycji, m.in. budowę placów zabaw, rozbudowę monitoringu wizyjnego oraz modernizację fontanny w Parku Różanym.

Ratusz wyremontuje też chodniki, wykona zjazdy oraz zbuduje zatoki i parkingi. Takie inwestycje zaplanowano na i przy ul.: Kaszubskiej (jedna strona plus dojazd do Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej), Dworcowej, Wodociągowej (chodnik plus parking) oraz Limanowskiego - II etap. Będą też remonty cząstkowe miejskich ulic, dróg gruntowych i żużlowych oraz prace konserwacyjne na szczecineckich mostach.