Szczecinecki MOPS wypłacił już 3,1 mln zł na program „500+”

Miasto z Wizją / 23.06.2016 / Komentarze
Dotychczas mieszkańcy złożyli 2 300 wniosków. Ich liczba wciąż rośnie

1 kwietnia ruszyło przyjmowanie wniosków o przyznanie świadczenia rodzinnego w ramach rządowego programu „Rodzina 500+”. Według szacunków na terenie Szczecinka uprawnionych do pobierania tego świadczenia jest ok. 3400 dzieci. Szacuje się jednak, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 4 tys. osób. Część mieszkańców postanowiła nie czekać i od razu złożyć wniosek. Tych do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w pierwszym tygodniu wpłynęło blisko 600. A jak sytuacja wygląda dziś, blisko 3 miesiące po rozpoczęciu programu?

Dotychczas w placówce mieszkańcy złożyli 2 300 wniosków, jednak ich liczba wciąż rośnie. Kwota, którą otrzymali rodzice w ramach świadczeń, również robi wrażenie. Łącznie szczecinecki MOPS wypłacił 3 mln 137 tys. zł tytułem świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+”. Na tę kwotę składają się bieżące wypłaty oraz wyrównania od kwietnia. Dodajmy, że miastu na ten cel w roku bieżącym przyznano dotację w wysokości ok. 12 mln zł.

- Chcę przypomnieć wszystkim spóźnialskim, że osoby, które złożą wniosek do 1 lipca, otrzymają to świadczenie z wyrównaniem od kwietnia – mówi nam Iwona Wagner, zastępca dyrektora MOPS w Szczecinku. - Dotychczas wypłaty i składanie wniosków przebiegają bardzo dobrze. Od 1 czerwca zawiesiliśmy dyżury popołudniowe, ponieważ nie ma już aż takich kolejek i tym samym mieszkańcy spokojnie mogą zdążyć złożyć wniosek w naszych normalnych godzinach pracy.

- Myślę, że na tak sprawną obsługę interesantów wpłynęła nasza organizacja, czyli podział administracyjny miasta i przypisanie poszczególnym rejonom konkretnych terminów. Obecnie odsługujemy jeszcze rejon D, który obejmuje os. Marcelin oraz ulice skupione wokół ul. Wiejskiej. Na mniejsze kolejki wpływ miał także fakt, że mieszkańcy mieli możliwość składania wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Tą drogą trafiła do nas ok. ¼ wniosków. Co prawda w niektórych z nich pojawiły się błędy. Wówczas ich nadawców zapraszaliśmy do naszej siedziby, aby dokonać korekty lub uzupełnić brakujące dane – kontynuuje nasza rozmówczyni. - Świadczenia mogą być przyznawane w formie rzeczowej. My mamy jedną taką sytuację z uwagi na docierające do nas informacje, że świadczenia te mogą być wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem

Dotychczas w całym województwie zachodniopomorskim w ramach programu „Rodzina 500+” wypłacono ponad 131 mln zł. Pod względem przekazanych mieszkańcom środków, Szczecinek z kwotą 3,1 mln znajduje się na czwartym miejscu. Wyprzedza nas jedynie Szczecin, Nowogard oraz Stargard. Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rekordowa wypłata świadczenia w naszym województwie, przyznanego na 11 dzieci, padła w gminie Wierzchowo.

Tekst: Marzena Góra