Szczecinecki PKS ma nowego właściciela

Miasto z Wizją / 30.07.2019 / Komentarze
Spółkę zakupiło Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. z Koszalina

Losy szczecineckiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej są już przesądzone. Wiadomo już, że jego nowym właścicielem od 1 sierpnia zostanie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. z Koszalina. Tym samym to już ostatnie chwile funkcjonowania szczecineckiego PKS-u w znanym nam kształcie.

Póki co nowy właściciel od początku sierpnia ma realizować przewozy zgodnie z dotychczasowym rozkładem jazdy. Ten jednak w najbliższych miesiącach może ulec zmianom i modyfikacjom. Musiał on także zobowiązać się do przejęcia obsługi regularnych linii przewozu osób  oraz do świadczenia usług dowozu dzieci do szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Biały Bór, Borne Sulinowo, Barwcie i Szczecinek. Obecnie kwota, za jaką sprzedane zostało szczecineckie przedsiębiorstwo, objęta jest tajemnicą handlową.

Przypomnijmy. Spółka od kilku lat nie tylko nie przynosiła żadnych zysków, ale też nie zarabiała nawet na swoje utrzymanie, generując wciąż dodatkowe koszty. Dotychczas władze powiatu starały się łagodzić kiepską sytuację przewoźnika, udzielając mu kilkukrotnego finansowego wsparcia. Jednak każda kolejna próba „reanimowania” nierentownego przedsiębiorstwa kończyła się fiaskiem. Nie pomogły ani regularne zastrzyki gotówki z kasy starostwa, ani wprowadzane co jakiś czas zmiany personalne na stanowisku prezesa wprowadzane przez właściciela, czyli starostwo.

Od kilku miesięcy nadzór nad spółką sprawował Sąd Gospodarczy w Koszalinie. Sędzia komisarz wyznaczył także restrukturyzatora sanacyjnego. Ostatecznie w maju syndyk masy upadłościowej rozpoczął poszukiwania potencjalnego kupca, który odważyłby się podjąć „dźwignięcia” spółki. Szczecinecki PKS został oficjalnie wystawiony na sprzedaż. Po kilku miesiącach znalazł się chętny kupiec.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk