Szczecinecki skarb zostaje nad Trzesieckiem

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 05.08.2016 / Komentarze
Będzie eksponowany w piwnicach Muzeum Regionalnego

Latem 2015 roku dwaj szczecineccy wędkarze kopiąc dżdżownice nad jednym z okolicznych jezior, niejako przy okazji szukania przynęt na ryby, wykopali cenne znalezisko - srebrne monety arabskie pochodzące z przełomu IX i X wieku.

Nic nikomu nie powiedzieli, tylko uczynili to, co winni uczynić - zgłosili się ze skarbem do Muzeum Regionalnego w Szczecinku (za takie działanie Robert Sawicki i Adam Dymiński zostali uhonorowani nagrodami burmistrza Szczecinka).

Cenne znalezisko stało się prawdziwą sensacją archeologiczną. Archeolodzy dokładnie spenetrowali wskazany teren i wyszukali w ziemi kolejne arabskie monety.

Wówczas nie do końca było pewne, gdzie w przyszłości eksponowany będzie szczecinecki skarb. Dziś już wiemy, że zostaje u nas - w Szczecinku. Potwierdził to w rozmowie z "Miastem z Wizją" dyrektor szczecineckiej placówki historycznej Irek Markanicz.

- Już niebawem mieszkańcy Szczecinka na stałe będą mogli podziwiać arabskie monety sprzed ponad dziesięciu wieków - mówi nam dyr. Markanicz.

- W tym celu przygotowujemy specjalną ekspozycję w remontowanych właśnie pomieszczeniach naszego muzeum. To trochę jeszcze potrwa, bo pomieszczenia należy porządnie odwodnić i zabezpieczyć przed wilgocią. Ale później będzie już tylko bardzo, bardzo atrakcyjnie.

Dyr. Markanicz zdradził nam również, że oprócz monet arabskich w piwnicach naszego muzeum będą eksponowane również inne zbiory archeologiczne, w tym słynny bożek Belbuk.

- Posiadamy wśród naszych zbiorów wiele cennych eksponatów tego typu. Ponadto czynimy starania by ściągnąć do Szczecinka jak najwięcej eksponatów pochodzących ze Szczecinka i okolic, a eksponowanych obecnie w innych muzeach w regionie i na terenie kraju - mówi nam I. Markanicz. - To normalna procedura (wypożyczanie, wymiana eksponatów na kilka, kilkanaście lat - dop. red.), muzea tak działają, co pozwala im na ciągłą wymianę ekspozycji.

Jak podaje na swojej stronie internetowej szczecineckie muzeum:

http://www.muzeum.szczecinek.pl/strona-glowna.html

srebro arabskie trafiało na Pomorze dzięki kupcom skandynawskim, którzy zajmowali się często rozbojem i handlem niewolnikami. Zapuszczali się oni głęboko w ziemie ruskie, docierając także na tereny Azji Środkowej. Dzięki nim srebro arabskie w niezliczonych ilościach trafiło do Danii i Szwecji, skąd później docierało m.in. na Pomorze, w tym, jak się okazuje w świetle srebrnego znaleziska, także na teren dzisiejszego Szczecinka.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Muzeum Regionalne w Szczecinku