Szczecineckie służby i urzędnicy testowali drona

• Tv
Miasto z Wizją / 11.04.2018 / Komentarze
Oprócz zapoznania się ze specyfikacją urządzenia i omówienia jego możliwości, była także okazja do przetestowania go w terenie

Jak informowaliśmy niespełna dwa tygodnie temu, miasto rozważa zakup drona, który miałby służyć do badania jakości powietrza w Szczecinku. Urządzenie to pozwoliłoby na reagowanie na sygnały o zanieczyszczeniach oraz na zbieranie i późniejszą analizę próbek pobranych m.in. znad kominów, aby sprawdzić, co faktycznie trafiło do danego pieca.

Mógłby być on wykorzystywany również do innych celów, jak chociażby przeszukiwanie terenu z powietrza. Póki co rozważane są różne specyfikacje urządzenia jak i sam jego zakup.

We wtorek, 10 kwietnia do Szczecinka „przyleciał” pokaźnych rozmiarów dron. W ratuszu miała miejsce prezentacja drona wykorzystywanego jako stacja do analizy parametrów jakości powietrza. W spotkaniu tym uczestniczyli m.in. włodarze miasta, pracownicy Referatu Ochrony Środowiska, a także przedstawiciele służb mundurowych – policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej.

- Prowadzimy próby z dronami z różnych firm. Po ich zakończeniu podejmiemy stosowne decyzje o ewentualnym zakupie tego typu urządzenia – mówi „Miastu z Wizją” burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Kolejną kwestia jest także obsługa drona. Urządzenie najprawdopodobniej znalazłoby się na wyposażeniu Straży Miejskiej, a sami funkcjonariusze musieliby przejść szkolenie z jego obsługi, jak i użytkowania samego laboratorium.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia, wideo: Jarosław Dudek