Szczecinek bierze udział w pilotażowym programie doradczym

Miasto z Wizją / 20.10.2020 / Komentarze
Wiceburmistrz Maciej Makselon: To powinno przygotować nas do tego, aby jeszcze skuteczniej ubiegać się o unijne środki

Władze naszego miasta oraz miejscowości z terenu powiatu szczecineckiego otrzymały propozycję wzięcia udziału w projekcie pod nazwą „Pilotaż centrum wsparcia doradczego" prowadzonym przez Wydział Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego. Przystąpienie do niego ma pomóc samorządom w jeszcze skuteczniejszym aplikowaniu o środki unijne w ramach kolejnej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Ten pilotaż ma przygotować wszystkie samorządy zgrupowane terytorialnie w powiecie szczecineckim do tego, aby przygotować dokumenty i pewną strategie terytorialną rozwoju na następne lata. Program ten funkcjonuje pod kuratelą ministerstwa funduszy i polityki regionalnej oraz przy eksperckiej opiece Związku Miast Polskich – mówi wiceburmistrz Maciej Makselon.

– To jest konsekwencja tego, że w ostatniej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym pozyskaliśmy masę środków zewnętrznych z UE. Te pieniądze były skumulowane w tzw. kontraktach samorządowych. To fajnie funkcjonowało w naszym województwie i miało dobry wydźwięk zarówno po stronie komisji europejskiej, jak i po stronie ministerstwa, stąd przygotowując się do przyszłej edycji i rozdania środków zewnętrznych, jakie będą płynęły z komisji europejskiej, zaproponowano nam jako samorządowi, który uczestniczył i bardzo skutecznie przeprowadził całe procedowanie, abyśmy wzięli udział właśnie w takim „Pilotażu centrum wsparcia doradczego”. My się na to oczywiście zgodziliśmy wraz z wszystkimi samorządami powiatu szczecineckiego.

- Myślę, że jest to bardzo ciekawy program, który pozwoli samorządom na to, aby wytyczyć jakiś nowy kierunek działań przygotowany pod Regionalny Program Operacyjny, czyli pod fundusze, które będzie można z tego programu pozyskać. Nie dostaniemy żadnej gwarancji otrzymania funduszy, ale dostaniemy fajnie wyznaczony kierunek, w którą stronę jako miasto powinniśmy pójść z uwagi na rozwój regionalny. To powinno przygotować nas do tego, aby skuteczniej ubiegać się o środki finansowe – dodaje wiceburmistrz.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk