Szczecinek - miasto akademickie?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.10.2016 / Komentarze
Burmistrz: Idziemy w dobrym kierunku

Czy Szczecinek należący do grona średnich aglomeracji miejskich ma szansę stać się miastem akademickim? I owszem! Od 10 lat nad Trzesieckiem z powodzeniem kształci Wydział Zamiejscowy Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, a na początku listopada po raz pierwszy w historii Szczecinka ruszą studia dzienne - na Wydziale Inżynierii i Automatyzacji w Przemyśle Drzewnym Politechniki Koszalińskiej.

Na ten temat rozmawialiśmy z burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem.  

- Generalizując, można powiedzieć tak: dobre ośrodki uniwersyteckie czy politechniczne są zlokalizowane głównie w dużych miastach - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz.

- Rzadko się zdarza, żeby w małym mieście był bardzo dobry ośrodek, ale się zdarza. Np. w Stanach Zjednoczonych wiele uczelni zajmujących miejsca w pierwszej dwudziestce rankingu najlepszych ośrodków akademickich znajduje się w małych miastach. Po prostu okazuje się, że kampus uniwersytecki wcale nie musi być powiązany z dużym miastem.

Zdaniem burmistrza, możliwość studiowania w Szczecinku to wielce pożyteczna dla miasta sprawa.

- Jest znaczna grupa młodych ludzi, którzy kończą matury i nie stać ich by wyjeżdżać na studia np. do Poznania, Gdańska, Szczecina czy Warszawy albo studiować za granicę - podkreśla burmistrz.

- I właśnie dla nich nich uczelnia na miejscu, w Szczecinku jest bardzo dużym bonusem i oni korzystają z tej okazji. Społeczna Akademia Nauk jest uczelnią, która sobie dość dobrze radzi. Ma dużo studentów, dobry nabór, rozszerza kierunki studiów. To rzecz bezcenna, że duża grupa młodych ludzi, która nie za bardzo może wyjeżdżać do dużych ośrodków akademickich, studiuje nad Trzesieckiem, tu zdobywa licencjaty, pisze i broni prace magisterskie.

Burmistrz odniósł się również do charakteru kierunku studiów.

- Społeczna Akademia Nauk to uczelnia o profilu humanistycznym - mówi. - Nam bardzo brakowało uczelni politechnicznej. To się zmieniło, niebawem rozpocznie się rok akademicki na Wydziale Inżynierii i Automatyzacji w Przemyśle Drzewnym Politechniki Koszalińskiej. Po raz pierwszy w historii Szczecinka na studiach dziennych! To m.in. moja osobista zasługa, również starosty Krzysztofa Lisa. To również zasługa Kronospanu i Słupskiej Strefy Ekonomicznej, a przede wszystkim Politechniki Koszalińskiej. Wspólnie doszliśmy do konsensusu i w Szczecinku studenci będą mogli się "dziennie" kształcić na tym właśnie specjalistycznym kierunku.

Jak podkreślił nasz rozmówca, to bardzo ciekawy kierunek.

- Wszyscy studenci mają stypendia od Kronospanu i firma jakby wychowuje sobie inżynierów na swoje potrzeby oraz Klastra Meblowego, który się u nas rozwija - mówi Jerzy Hardie-Douglas.

- Duńskie Tvilum właśnie otworzyło podwoje i kolejne firmy się otwierają. W Szczecinku na pewno będzie praca dla absolwentów tego kierunku. Mam nadzieję, że za kilka lat będzie studiowało u nas kilkuset studentów. Z punktu rozwoju miasta to jest bardzo ważne. Ja się z tego bardzo cieszę i z całych sił będę wspierał zarówno Politechnikę Koszalińską jak i niepubliczną, stojącą wysoko w rankingach, Społeczną Akademię Nauk.

Jak nam powiedziała rzecznik prasowy firmy Kronospan Beata Rafalo, nauka na wydziale Inżynierii i Automatyzacji w Przemyśle Drzewnym Politechniki Koszalińskiej rozpocznie się na początku listopada br.

- Obecnie mamy zapisanych około 70 osób, z czego połowa studiować będzie w systemie dziennym. Za sale wykładowe służyć będą przestronne pomieszczenia Kronospan Design Center - mówi "Miastu z Wizją" B. Rafalo.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk