Szczecinek nie zwalnia tempa

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 04.11.2018 / Komentarze
Nad Trzesieckiem budowy i remonty przez cały rok

O szczecineckich inwestycjach można pisać bez końca. Powód? Z roku na rok placów budów przybywa. Okazuje się zarazem, że jest ich po prostu… za mało, że potrzeby dynamicznie rozwijającego się miasta są dużo większe.

Rok 2018 zbliża się do końca. Część tegorocznych inwestycji została już zwieńczona. Mieszkańcy Szczecinka mogą się cieszyć z nowego, piętrowego pomostu przy Zamku Książąt Pomorskich. Nawodna budowla, która powstała dzięki wsparciu Unii Europejskiej była prawdziwym hitem tegorocznego, gorącego lata.

Późną wiosną dobiegła też końca jedna z największych inwestycji w ostatnich latach - przebudowa ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ul. Wł. Bartoszewskiego i przyległych uliczek. Szybko okazało się, że mimo zaciekłej krytyki opozycji, inwestycja była potrzebna. Centrum Miasta prezentuje się znakomicie, a plac przed ratuszem stał się ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców Szczecinka.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 doczekali się nowej sali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Nadal modernizowane jest oświetlenie szczecineckich ulic. Niebawem nowoczesne energooszczędne lampy rozświetlą mrok w kolejnych miejscach Szczecinka. Rozpoczęła się budowa boisk sportowych przy ul. Połczyńskiej na osiedlu Zachód.

Zakończona została już duża inwestycja budowy półpodziemnych zbiorników na odpady komunalne. Najmłodsi mieszkańcy Szczecinka mogą szaleć na Centralnym Placu zabaw. Trwa ostatni etap budowy SkatePlazy w sąsiedztwie Strefy Aktywnego Wypoczynku przy ul. Kopernika. Dobiegły końca roboty przy budowie sieci ścieżek rowerowych. Rozpoczęła się inwestycja budowy wyciągu narciarskiego na Górce Rynkowej. Miasto ogłosiło też przetarg na budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Trwa adaptacja budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Armii Krajowej na siedzibę Organizacji Pozarządowych. W przyszłym roku Szczecinek będzie miał nowe mieszkania socjalne przy ul. Pilskiej. Mieszkańcy osiedla Wodociągowa mają już miejsce do spacerów ze swoimi czworonożnymi ulubieńcami. Zakończyły się prace nad porządkowaniem Lasku Komunalnego, Strefa Aktywnego Wypoczynku przy os. Kopernika ma już nowe nasadzenia, a Komunikacja Miejska czeka na elektryczne autobusy.

To nie wszystko. W czerwcu uruchomiona została Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerów Miejskich, która okazała się wielkim przebojem tegorocznych wakacji. Za kilka miesięcy na ulicach Szczecinka pojawią się multimedialne przystanki autobusowe. Miasto sposobi się do termomodernizacji budynków mieszkalnych przy ul. Winnicznej, Emilii Plater i Armii Krajowej.

Od lat w Szczecinku prowadzone są gruntowne remonty i budowy ulic.

W tym roku miasto zakończyło przebudowę ul. Ogrodowej oraz ul. Wilczkowskiej i drogi leśnej nr 8. Śródleśna trasa łącząca Świątki z Trzesieką (zwana przez kierowców czwartą lub leśną obwodnicą Szczecinka) ma już nawierzchnię asfaltową na całej długości. 

Kończą się prace budowlane na ul. Kościuszki i Trzesieckiej (miasto pokaźną kwotą wsparło inwestora, czyli powiat). Zakończono roboty na ul. Koszalińskiej, na odcinku od ul. Myśliwskiej do ronda w ciągu DK11. Do tego nie możemy zapominać o największej w historii Szczecinka inwestycji drogowej, czyli budowy obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S11.

Dodatkowo inne drogowe inwestycje są na etapie projektowania, jak choćby budowa łącznika ul. Polnej z ul. Kołobrzeską wraz z budową ronda przy zjeździe na osiedle i do marketów. Niebawem ul. Kaszubska i Wojska Polskiego otrzymają nowy dywan bitumiczny.

W Szczecinku buduje nie tylko miasto i powiat (u progu jesieni zakończyły się roboty przy budowie stadionu lekkoatletycznego na Świątkach), ale również prywatni inwestorzy. Przy ul. Polnej, Wyścigowej, Kaszubskiej, Boh. Warszawy, na osiedlu Kopernika i na terenie byłych koszar przy ul. Kościuszki powstają nowe wielorodzinne budynki mieszkalne.

Finiszują prace przy budowie nowego Manhattanu. Tam z kolei inwestuje firma "Zymex". Nowe mieszkania w tzw. „Klonowym Zakątku” przy ul. Karlińskiej buduje Szczecinecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

U progu lata firma Kronospan oddała do użytku okazały obiekt Ośrodka Badawczo - Rozwojowego przy ul. Waryńskiego i sposobi się do kolejnych inwestycji w Szczecineckim Klastrze Meblowym. Ruszyła instalacja UTWS. Potężny obiekt kosztował ponad pół miliarda zł!

Swoją szczecinecką inwestycję, oprócz budowy obwodnicy S11 realizują też drogowcy z GDDKiA - wzdłuż ulic Sikorskiego, Słowiańskiej i Cieślaka. Droga (DK11 i DK20) biegnąca przez Szczecinek jest remontowana. Wzdłuż niej powstanie ścieżka rowerowa, a sąsiedztwie głównego wejścia na cmentarz – nowy parking.  

Długo by jeszcze wymieniać. Niebawem rozpocznie się (bądź już trwa) wiele mniejszych inwestycji, jak choćby remonty dróg nieutwardzonych, czy inne prace remontowo- budowlane prowadzone np. na chodnikach czy na sieci kanalizacyjnej. Nie można też zapominać o ciągłej modernizacji systemu monitoringu miejskiego.

Reasumując: W tegorocznym budżecie miasta na inwestycje (wraz ze środkami zewnętrznymi) miasto wyda około 21 mln zł. Niewykluczone jednak, że kwota będzie wyższa.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk