Szczecinek w czołówce produkcji branży drzewnej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.03.2017 / Komentarze
Meblarskie Pomorze zachodnie rośnie w siłę

Województwo Zachodniopomorskie staje się krajowym liderem w produkcji mebli. W 2015 roku wyeksportowaliśmy towary warte aż 4 mld zł. W czołówce firm branży rdzewnej plasuje się Kronospan wraz z firmami skupionymi w Szczecineckim Klastrze Meblowym.

- Zachodniopomorskie firmy bazują na regionalnym surowcu drzewnym, stawiają na innowacje, rozwijają współpracę klastrową i inwestują w młodzież - mówi "Miastu z Wizją" Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

- Branża drzewna i meblowa to dziś wizytówka Polski. Pomorze Zachodnie ma poważny wkład w jej sukces. Firmy z branży drzewnej coraz mocniej chcą działać na rzecz środowiska naturalnego i inwestują już nie tylko w projekty związane z energooszczędnością czy poprawą jakości powietrza, ale także świadome zalesiają – podkreśla marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dlaczego klient sklepu meblowego szukając sosnowego łóżka powinien postawić na produkt z Polski a nie na ten np. z Brazylii?

- Dla ekspertów z branży odpowiedź jest prosta. Lasy sosnowe w Brazylii, co prawda przyrastają znacznie szybciej niż w Polsce, jednak wytrzymałość i trwałość polskiego drewna i robionych z niego mebli jest znacznie wyższa. Do tego dochodzi wysoki standard wykonania, coraz lepsze wzornictwo i ciągle jeszcze atrakcyjna cena. To wszystko sprawia, że meble są jedną z wizytówek polskiej gospodarki. Podobnie jest na Pomorzu Zachodnim. Regionalny eksport stanowi 13 procent wartości krajowej i obok Wielkopolski, Dolnego Śląska, Warmii i Mazur oraz Śląska jesteśmy jednym z eksportowych liderów w branży - dodaje G. Wiatr.  

Aż 74,4 proc. wartości zachodniopomorskiego eksportu stanowią meble drewniane, następnie części mebli z drewna (12,7 proc.). Sprzedajemy także biurka drewniane (5,2 proc.) i artykuły z drewna (1,6 proc.). Produkowane na Pomorzu Zachodnim produkty trafiają głównie do Niemiec (22,3 proc.), Stanów Zjednoczonych (13,1 proc.), Wielkiej Brytanii (6,9 proc.) oraz Włoch (6,8 proc.). Odbiorcy to przeważnie przedsiębiorstwa działające w przemyśle budowlanym, szczególnie te budujące w systemie „pod klucz”, ale także firmy wykorzystujące produkty we własnym procesie wytwórczym. Meble trafiają także do hipermarketów czy zagranicznych salonów meblowych, m.in. takich jak Jysk, Ikea czy Walmart.

Mianem drzewnego zagłębia określa się Szczecinek. Ulokował się tam Kronospan, jeden z największych na świecie producentów płyt MDF i HDF, który sam zatrudnia ponad 700 osób i szacuje, że kolejne 5 tys. pracuje u kooperantów. Firma ma swoich odbiorców w aż 36 krajach, inwestuje w nowoczesne instalacje, realizuje projekty badawczo-rozwojowe, wprowadza innowacje na rynek (m.in. płyta MDF Plus Extra) i stworzyła w ostatnim czasie Kronospan Design Center, czyli centrum szkoleniowo-wystawiennicze poświęcone produktom i innowacjom. Firma jest inicjatorem utworzenia w Szczecinku zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej, a także objęła patronatem klasę o profilu TECHNIK TECHNOLOGII DREWNA w Zespole Szkół Technicznych nr 5 w Szczecinku. To również pomysłodawca i lider Szczecineckiego Klastra Meblowego zrzeszającego już kilkunastu członków.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk