Szczecinek w pilotażowym programie doradczym

Miasto z Wizją / 03.12.2020 / Komentarze
Ma on pomóc w jeszcze skuteczniejszym aplikowaniu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ

Władze naszego miasta oraz miejscowości z terenu powiatu szczecineckiego otrzymały propozycję wzięcia udziału w projekcie pod nazwą „Pilotażowym projekt centrum wsparcia doradczego" prowadzonym przez Wydział Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego. Przystąpienie do niego ma pomóc samorządom w jeszcze skuteczniejszym aplikowaniu o środki unijne w ramach kolejnej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego, a także zintensyfikować rozwój naszego regionu.

- Projekt jest bardzo ciekawy i dotyczy on zawiązania partnerstwa samorządów. W naszym przypadku jest 7 partnerów, czyli powiat oraz wszystkie gminy powiatu szczecineckiego – mówi wiceburmistrz Maciej Makselon. - To partnerstwo zostało wybrane i wskazane przez Urząd Marszałkowski po to, aby jako jeden z 38 partnerów wziąć udział w takim niespełna dwuletnim projekcie wymyślonym przez Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego przy współpracy właśnie z Urzędem Marszałkowskim oraz nadzorem eksperckim Związku Miast Polskich. Ma ono na celu stworzenie strategii terytorialnej i ponadregionalnej – mam tu na myśli obszar oddziaływania jakim jest nasz powiat i wszystkie gminy w nim zawarte. Ale oddziaływanie tej strategii będzie oczywiście przekraczało granice naszego powiatu.

- Każde z gmin, powiatów i województwo ma swoje dokumenty strategiczne, które są aktualizowane co kilka lat. Natomiast pewne ramy finansowe i programowe zarówno woj. Zachodniopomorskiego, ale również krajowe wymagają tego, żeby takową strategię od czasu do czasu zaktualizować. I my zostaliśmy wybrani do tego pilotażu po to, aby jako jeden z nielicznych partnerstw bezpośrednio wpływać na programowanie finansowe najnowszego Regionalnego Programu Operacyjnego, do którego mam nadzieję te środki finansowe zostaną zakwalifikowane w Polsce, bo nikt z nas nie wyobraża sobie, żeby Polska rozwijała się bez środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że my będziemy mogli jako samorządowcy, a dalej jako mieszkańcy korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw, które dzięki środkom europejskim pozwalają rozwijać nasze miasta i województwa.

- Przez ten prawie dwuletni proces tworzenia strategii będziemy mogli wypracować takie projekty, które miasto Szczecinek, gmina Szczecinek, powiat, ale również inne gminy wypracują uzgodnią i uszczegółowią. One będą mogły być umieszczone w tych ramach programowych najnowszego Regionalnego Programu Operacyjnego. I niejako mam nadzieję będziemy spriorytetyzowani w dojściu do tych środków, że ta droga pozyskania środków finansowych będzie o wiele łatwiejsza dla nas. Naszym, czyli wszystkich włodarzy poszczególnych gmin, głównym celem jest wymyślenie takiej strategii i takich wiązek projektów ze sobą, aby te wszystkie poszczególne potencjały, które niewątpliwie każda z gmin posiada, zostały zintensyfikowane i stworzyły jeden duży potencjał rozwojowy powiatu szczecineckiego – dodaje wiceburmistrz.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk