Szczecinek z nagrodą za KAWKĘ

Miasto z Wizją / 31.07.2018 / Komentarze
Daniel Rak: Od ministra otrzymałem zapewnienie, że program ograniczający niską emisję będzie kontynuowany. Mam nadzieję, że rzeczywiście się tak stanie

Wiceburmistrz Daniel Rak odebrał w piątek (28.07) z rąk Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz posła Kornela Morawieckiego dyplom przyznający Miastu Szczecinek tytuł „Eko Janosika” w kategorii samorząd - edycja 2018.

Tym samym Szczecinek po raz kolejny doceniony został m.in. za proekologiczne inwestycje ograniczające niską emisję poprzez wymianę starych pieców na ogrzewanie gazowe.

Podczas krótkiej rozmowy Daniel Rak pytał ministra Kwiecińskiego o uruchomienie przez rząd programów, za pomocą, których mieszkańcy mogliby uzyskać dofinansowanie do wymiany starych pieców.

- W odpowiedzi otrzymałem zapewnienie, że wystartują one niebawem. Mam nadzieję, że rzeczywiście się tak stanie, bo prowadzone dotychczas działania w ramach tzw. „KAWKI” przynosiły konkretne rezultaty - mówi D. Rak.

W trakcie uroczystości zorganizowanej w Sejmie nagrody odebrali także przedstawiciele spółki Komunikacja Miejska w Szczecinku oraz powiatu szczecineckiego.

Przypomnijmy, że Szczecinek wspólnie z mieszkańcami od lat realizuje programy wymiany starych pieców na ogrzewanie gazowe. Dzięki temu zlikwidowanych zostało niemal półtora tysiąca źródeł ciepła. Na ten cel mieszkańcy przy wsparciu środków zewnętrznych wydali 13 mln zł (przy ponad 50 proc. dofinansowaniu).

Dodatkowo od 10 lat termomodernizowane i podłączane do systemu Miejskiej Energetyki Cieplnej są poszczególne budynki. Na te inwestycje przeznaczone zostało około 40 mln zł przy wsparciu miasta na poziomie niemal 6 mln zł. M.in. dzięki takim działaniom powietrze w Szczecinku z roku na rok jest coraz czystsze, co pokazują regularnie przeprowadzane badania.

– Dlatego zależy nam, aby w przyszłości kontynuować te działania. Mam nadzieję, że nadal będą one przynosiły odczuwalne rezultaty - dodaje D. Rak.,

Za co konkretnie przyznawany jest tytuł „Eko Janosik”? To nagroda za realizację działań mających wpływ na poprawę oraz stan środowiska naturalnego regionu, a także zwiększenie świadomości ekologicznej Polaków. Nagradzane są samorządy, a także firmy. O nominację w konkursie nie mogły ubiegać się same samorządy. Kandydatury z terenu województwa, zgodnie z regulaminem, mogły zgłaszać wyłącznie instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska i krajowe korporacje samorządowe lub gospodarcze.

Tekst i foto: Mateusz Ludewicz - rzecznik prasowy Urzędu Miasta

Opracowanie: Sławomir Włodarczyk