Szczecinek za 190 mln zł

Miasto z Wizją / 26.11.2020 / Komentarze
Kto w 2021 roku zapłaci miastu i za co?

Przyszły rok będzie rekordowym dla Szczecinka pod względem dochodów budżetowych. Do kasy miasta trafi (plan) prawie 190 mln zł. To o około 2 mln zł więcej niż w tym roku i o ponad 110 mln zł więcej niż 14 lat temu - w 2006 roku.

Dochód budżetowy miasta będzie niższy od planowanych wydatków o około 7 mln zł (w 2021 r. miasto planuje wydać kwotę prawie 197 mln zł) - deficyt w kwocie nieco ponad 7 mln zł zostanie pokryty przychodem pochodzącym z zaciągniętego kredytu długoterminowego w wys. 7,2 mln zł.

Kasa miasta zapełni się m.in. z podatków, opłat, wieczystego użytkowania, dzierżawy, najmu, a także ze sprzedaży mienia komunalnego. Miasto otrzyma też pieniądze z zewnątrz, m.in. z subwencji oświatowej oraz dotacji i środków na realizację programu Rodzina 500 Plus.

Mieszkańcy Szczecinka, tak jak wszyscy obywatele RP zapłacą podatki. Najwięcej od nieruchomości. Z tego tytułu w 2021 roku kasa miasta wzbogaci się kwotą 29 mln zł. Z kolei z tzw. opłat lokalnych Szczecinek pozyska około 9,6 mln zł.

Podatek od środków transportowych zasili budżet kwotą 1,2 mln zł, a podatek rolny i leśny (razem) - ponad 120 tys. zł. Milionem złotych wzbogacą kasę miasta właściciele sklepów i punktów gastronomicznych handlujących alkoholem. Łącznie z podatków i opłat lokalnych miasto pozyska do swojego budżetu około 41,4 mln zł.

Dochód budżetowy pochodzić będzie również z innych źródeł, m.in. z: podatków i opłat pobieranych przez Urząd Skarbowy - prawie 2 mln zł, wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych – blisko 40 mln zł oraz prawnych – 2 mln zł. Łącznie udział miasta w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa zaplanowano w wys. prawie 40 mln zł. To nieco więcej niż w tym roku.

Miasto pozyska też środki (dochody) z innych źródeł. Sprzedaż mienia komunalnego w 2021 r. ratusz zaplanował na poziomie 4,7 mln zł. Z kolei opłaty za wieczyste użytkowanie ustalono na poziomie 120 tys. zł (mniej niż w 2020 r.), a wpływy z najmu i dzierżawy - 1,62 mln zł.

Do Szczecinka, jak co roku trafią też tzw. pieniądze znaczone (można je wydać wyłącznie na nakazany przez "darczyńcę" cel), czyli m.in. subwencja oświatowa. W przyszłym roku Ministerstwo Finansów zaplanowało, że przekaże nam z tego tytułu 33 mln zł (subwencja oświatowa + równoważąca). Z kolei dotacje, m.in. na zadania bieżące zlecone, własne, czy finansowane z budżetu Unii Europejskiej zaplanowano na poziomie 62 mln zł.

Pozostałe dochody miasta oszacowano na kwotę 3,8 mln zł. Złożą się na nią m.in. odsetki od zobowiązań podatkowych i opłat, mandaty nakładane przez Straż Miejską (plan - 60 tys. zł), czy też wpływy z usług i innych opłat – ponad 3,2 mln zł.