Szczecinek zabiega o środki na dużą inwestycję drogową

Miasto z Wizją / 06.09.2018 / Komentarze
Ruszyła procedura przebudowy ulic: Dworcowa, Kolejowa, Wiśniowa

Dokumentacja projektowa inwestycji już jest, można ją realizować. Jednak wcześniej trzeba się postarać o środki finansowe. Dlatego miasto partycypuje w najnowszym rozdaniu "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019" (byłe "schetynówki") - na rok 2019.

Chodzi o przebudowę niezwykle ważnego dla układu komunikacyjnego miasta ciągu ulic: Dworcowa, Kolejowa, Wiśniowa. Potwornie dziurawy i zaniedbany trakt, szczególnie Kolejowa i Wiśniowa, od lat czeka na porządny remont.

- Będziemy aplikować do przyszłorocznych "schetynówek" - ujawnia nam burmistrz Daniel Rak. - Szacujemy, że koszt inwestycji zamknie się kwotą około 6 mln zł. Z programu możemy otrzymać dofinansowanie w maksymalnej kwocie 3 mln zł. To umożliwiłoby nam rozpoczęcie przebudowy ulic i zakończenie inwestycji jeszcze w przyszłym roku.

Niestety, postulaty naszych samorządowców nie znalazły zrozumienia w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tym samym nie będzie nowych rond na skrzyżowaniu ulic: Pilskiej, Sikorskiego, Gdańskiej i Dworcowej oraz Sikorskiego i Wiśniowej - w ciągu DK 11 i DK 20. Nie przeszkodzi to jednak w realizacji tej bardzo potrzebnej miastu inwestycji.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, by mieszkańcy Szczecinka, którzy jadą na dworzec PKP od strony ul. Cieślaka i Słowiańskiej nie musieli dojeżdżać do ronda przed wiaduktem na ul. Pilskiej, ale mogli wcześniej skręcić w ul. Wiśniową i dalej ul. Kolejową dojechać do dworca, zarówno PKP jak i PKS - wyjaśnia D. Rak.

Wracając do inwestycji, łączna długość objętych planowaną przebudową ulic wraz z ich infrastrukturą techniczną wynosi około 700 metrów.

- Ciąg jest zdewastowany i praktycznie nieczynny. Nikt tamtędy, po tych dziurach, nie chce jeździć. Dlatego chcemy ten ciąg, bardzo ważny dla układu komunikacyjnego miasta, wreszcie udrożnić - dodaje nasz rozmówca.

Jak wspomnieliśmy, dokumentacja projektowa inwestycji już jest. Zakres prac obejmuje m.in. przebudowę dróg wraz z budową stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, przebudowę placu przed dworcem PKP, budową miejsc postojowych dla taksówek, przystanku dla wysiadających i wsiadających dla autobusów Komunikacji Miejskiej, miejsc postojowych dla autobusów PKS oraz publicznej toalety miejskiej na placu przydworcowym PKP.

Na całym 700-metrowym odcinku planowanej inwestycji powstanie tez nowa kanalizacja deszczowa.

Wizualizacje: Urząd Miasta w Szczecinku