Szczecinkowi przybędą nowe miejsca pracy

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.02.2017 / Komentarze
Burmistrz: Gdy kilka lat temu z Peterem Kaindlem uzgodniliśmy, że klaster w Szczecinku powstanie, od tego momentu spałem spokojnie i nawet przez chwilę nie miałem wątpliwości, że to jest pomysł, który musi się udać

Dziś (wtorek 7.02) w Kronospanie odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji przystąpienia do Szczecineckiego Klastra Meblowego. Niebawem stanie w Szczecinku niemiecka firma branży meblarskiej BHK Holz-und Kunststoff KGH Kottmann.

Niemcy rozpoczną produkcję jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w lipcu. Docelowo zatrudnionych zostanie około 100 pracowników, przede wszystkim Polaków, łącznie z kierownictwem nowego zakładu. Tak zdecydowali właściciele BHK.

Rozmowy w sprawie uruchomienia produkcji przez kolejną firmę w Klastrze Meblowym prowadził Kronospan i władze samorządowe Szczecinka. Niemcy powiedzieli "tak" po wizycie w Szczecinku, we wrześniu ubiegłego roku, gdy uczestniczyli w uroczystości uruchomienia produkcji w duńskiej fabryce meblarskiej Tvilum.

Dziś, w obecności przedstawicieli mediów oraz władz województwa i miasta BHK Holz-und Kunststoff KGH Kottmann podpisał z Kronospanem deklarację przystąpienia do Szczecineckiego Klastra Meblowego. Między stronami została także zawarta umowa o współpracy, na mocy, której BHK już wkrótce rozpocznie w Szczecinku produkcję komponentów do produkcji mebli. Firma zatrudni - na pierwszym ciągu produkcyjnym - 50 pracowników.

Na uroczystości, oprócz kierownictwa niemieckiej firmy i szefostwa Kronospanu obecni byli także: wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa oraz burmistrzowie Szczecinka - Jerzy Hardie-Douglas i Daniel Rak.

Szef BHK Peter Kottmann poinformował gości, że to rodzinna firma z ponad 40-letnią historią. Została założona w 1971 r. w Büren przez Heinricha Kottmanna oraz Wilhelma Vogt and Elisabeth Willemsen. Jest prowadzona w drugiej już generacji przez Petera Kottmanna i Heinza Kottmanna. Firma produkuje elementy wyposażenia wnętrz, komponenty do produkcji mebli (drzwi meblowe, części do łóżek itp.) oraz systemy do renowacji schodów. Pod marką Moderna produkuje także nowoczesne podłogi. Działa na całym świecie, ma swoje zakłady m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, na Litwie a teraz otwiera się w Polsce.

- Nowy zakład w Szczecinku to dla nas duże wyzwanie, ale rzecz jasna podołamy zadaniu - mówił m.in. Peter Kottmann. - Zdecydowaliśmy, że szczecinecka firma będzie całkowicie polską firmą, z polskim kierownictwem i polskimi pracownikami. Prowadzimy już nabór. Na początek zatrudnimy 50 osób, docelowo powstanie ponad sto nowych miejsc pracy. Instalację maszyn rozpoczniemy w maju, produkcja ruszy jeszcze w tym roku. Na początek uruchomimy jeden ciąg produkcyjny. Drugi powstanie w przyszłym roku. Będzie też i trzeci. Nasze produkty trafią do polskich firm i z pewnością wygenerują nowe miejsca pracy.

Głos zabrał także burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. W imieniu władz miasta przywitał niemieckich producentów.

- Jestem niezmiernie zadowolony, że kolejna fabryka posadawia się w Szczecineckim Klastrze Meblowym - podkreślił burmistrz. - Gdy kilka lat temu z panem Peterem Kaindlem uzgodniliśmy, że klaster w Szczecinku powstanie, właściwie od tego momentu spałem spokojnie i nawet przez chwilę nie miałem wątpliwości, że to jest pomysł, który musi się udać. Logika przewiduje bowiem, że to, co ma się zdarzyć, to się zdarzy. Kronospan jest największym producentem płyt meblowych na świecie i niemożliwym jest fakt, że fabryki mebli nie będą się chciały lokować tuż obok, niemal za płotem.

Burmistrz podkreślił też, że w klastrze, tak jak przewidywał, powstanie efekt przysłowiowej "śnieżnej kuli"

- Właściciel BHK mówił przed chwilą, w jaki sposób podjął decyzję, że zainstaluje się w Szczecinku. Otóż przyjechał na otwarcie firmy Tvilum, zobaczył jak wygląda nasze miasto, posłuchał jak przyjazna jest firma Kronospan dla inwestorów, usłyszał o pomyśle Klastra Meblowego i podjął decyzję o zainwestowaniu w Szczecinku.

- Jestem przekonany, że BHK będzie się miał u nas dobrze, tak jak się czują Duńczycy z Tvilum. Firma właśnie podjęła decyzję o powiększeniu swojej powierzchni produkcyjnej - mówił burmistrz.

- Jestem również przekonany, że niebawem w klastrze zagoszczą kolejne fabryki. Jeszcze raz serdecznie Państwa witam i życzę by się wam dobrze u nas produkowało i żeby wasza inwestycja była wielkim sukcesem.  

- Szczecinecki Klaster Meblowy został utworzony i jest koordynowany przez Kronospan, który jest właścicielem w pełni przygotowanych obszarów - 44,18 ha, posiadających bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną - mówi Beata Rafalo, rzecznik prasowy szczecineckiego producenta wyrobów drewnopochodnych.

- Na tych terenach powstała hala produkcyjno – magazynowa o pow. 36,6 tys. m2, w której produkcję prowadzi duński producent mebli Tvilum, zaś wkrótce dołączy do niego BHK. W SKM działa także polski producent formatek do produkcji mebli, STOL-TAP, zaś w nowo budowanej hali przy ul. Pilskiej jeszcze w tym roku, tworząc 50 miejsc pracy, rozpocznie produkcję polska firma FHU Grześkowiak, produkująca komponenty meblowe, wytwarzane z płyt drewnopochodnych.

Więcej informacji o BHK: https://www.bhk.de/en/company.html

Wkrótce relacja video z wydarzenia.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk