Szef Rady Powiatu na cenzurowanym

Miasto z Wizją / 10.01.2020 / Komentarze
Radny Sejmiku skarży do wojewody. „Działał on jak partyjny funkcjonariusz”

Nie milkną echa skandalicznego zachowania się Przewodniczącego Rady Powiatu na sesji w dn. 30 grudnia ub. roku. Wówczas to Cezary Jankowski nie dopuścił do głosu w dyskusji dot. Szpitala w Szczecinku Posła na Sejm RP Jerzego Hardie-Douglasa i Przewodniczącej Rady Miasta Katarzyny Dudź.

Zachowaniem przewodniczącego powiatowej rady nie krył oburzenia radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas, który dość dobitnie nazwał takie postępowanie cyt. „zwykłym buractwem”.

Do tej skandalicznej sprawy odnieśliśmy się w artykułach:

„Echa skandalu na sesji Rady Powiatu” oraz „Kataryna Dudź: Za chwilę będzie zbyt późno na jakikolwiek plan ratunkowy”

O „dziwacznym” zachowaniu Przewodniczącego Jankowskiego dowie się teraz Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc. Wszystko za sprawą skargi jaką na ręce przedstawiciela Rządu RP w województwie skierował Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas.

W skardze czytamy m.in.: (…) Wnoszę skargę na nienależyte wykonywanie zadań przez Przewodniczącego Rady Powiatu Szczecineckiego Pana Cezarego Jankowskiego, prowadzącego XX sesję Rady Powiatu w Szczecinku w dniu 30 grudnia 2019 r..

Na odbywającej się w dniu 30.12.2019 sesji Rady Powiatu, Przewodniczący nie dopuścił do głosu znajdującego się na sali Posła na Sejm RP Pana Jerzego Hardie- Douglasa, pomimo przewidzianego w porządku obrad sesji pkt. pn. Wolna trybuna dla parlamentarzystów, radnych sejmiku województwa zachodniopomorskiego, przewodniczących rad, burmistrzów i wójtów gmin Powiatu Szczecineckiego.

Przewodniczący Rady Powiatu nie dopuszczając do głosu parlamentarzysty, złamał nie tylko dobry obyczaj i praktykę prowadzenia sesji, ale też statut Rady Powiatu Szczecineckiego nie wyczerpując przewidzianego dla tej sesji porządku obrad. Złamał on jednak przede wszystkim prawo, nie stosując się do zapisów ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o Wykonywaniu Mandatu Posła i Senatora, (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 1799), która to ustawa  jasno definiuje prawa i kompetencje parlamentarzystów w zakresie uczestnictwa w sesjach sejmików województw, rad powiatów i rad gmin.

(…) Ponadto, w celu przestrzegania jawności życia publicznego i ochronie interesu społeczności lokalnej każdy poseł na Sejm ma prawo się ze stanem jej rozpatrywania. Interwencja może zostać podjęta zarówno w organie administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, jak i w zakładzie lub przedsiębiorstwie państwowym, a także w jednostkach gospodarki niepaństwowej.

Przeciw tym prawom wystąpił Pan Cezary Jankowski pełniący w tej kadencji funkcję przewodniczącego Rady Powiatu w Szczecinku, uzurpując sobie prawa wyższe niż ustanowione w drodze ustawy wspieranej wytycznymi zawartymi w ustawie zasadniczej, czym doprowadził do nienależytego wykonywanie zadań przez Radę Powiatu w Szczecinku.

To bezprecedensowe wydarzenie stawia w bardzo negatywnym świetle Pana Przewodniczącego, który w rażący sposób przekroczył swoje prerogatywy. Działał on bowiem jak partyjny funkcjonariusz, a nie statutowo umocowany członek organu stanowiącego Powiatu Szczecineckiego, którego jedynym zadaniem jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz należyte prowadzenie obrad tej rady.

Kompromitujące zachowanie Pana Cezarego Jankowskiego nadwyręża zaufanie do organu administracji samorządowej jaką jest Rada Powiatu w Szczecinku oraz do jej przedstawicieli jako organu stanowiącego.

W związku z powyższym wnoszę skargę na działanie Pana Cezarego Jankowskiego w dniu 30 grudnia 2019 r. podczas XX sesji Rady Powiatu w Szczecinku i podjęcie przez Pana Wojewodę działań, które będą miały na celu doprowadzenie działalności Pana Przewodniczącego do stanu zgodnego z przepisami prawa (zr).

Pełna treść skargi w załączeniu:

Foto: Sławomir Włodarczyk