Szefowie TBS-ów spotkali się w Szczecinku

Miasto z Wizją / 07.06.2017 / Komentarze
Okazją do wymiany doświadczeń było kolejne spotkanie Stowarzyszenia „Zachodniopomorskie TEBEESY”

W miniony poniedziałek (5.06) w Szczecinku gościli szefowie i przedstawiciele Zakładów Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystw Budownictwa Społecznego z woj. zachodniopomorskiego. Okazją do wymiany doświadczeń było - odbywające się dwa razy w roku na terenie naszego województwa - kolejne spotkanie Stowarzyszenia „Zachodniopomorskie TEBEESY”, zawiązanego w 2008 roku i skupiającego 18 TBS-ów stale od kilku lat ze sobą współpracujących. W jego trakcie Tomasz Wełk, prezes szczecineckiego ZGM-TBS podzielił się z gośćmi informacjami dotyczącymi zastosowanych w ostatnich latach w naszym mieście rozwiązań związanych z gospodarka mieszkaniową, a także opowiedział o osiągnieciach w tym zakresie. Okazało się, że pomysły te spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród słuchaczy.

- Mamy się czym pochwalić, a wystąpienie prezesa Toamsza Wełka zrobiło olbrzymie wrażenie, kiedy pokazał, ile budynków przez ostatnie lata udało się w naszym mieście wyremontować – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, który również uczestniczył w poniedziałkowym spotkaniu. – Opowiedział on m.in. o naszych systemowych rozwiązaniach, które są dosyć unikatowe w skali Polski, a które uważam, że powinny być zaimplementowane do wszystkich miast, dlatego że dają  nadspodziewanie dobre efekty. Mam na myśli nasz pomysł na dofinansowywanie wspólnot w programie obejmującym remonty elewacji, wymianę okien, remont kominów, jak również termomodernizację. My od wielu lat przeznaczamy co roku na ten cel ok. pół mln zł. Z tych pieniędzy dofinansowywane są wspólnoty, które podejmują decyzje o przeprowadzeniu tego typu remontów. Dotychczas z miasta na ten cel „włożyliśmy” ok. 5 mln zł, a w zamian uzyskaliśmy wyremontowanie domów za łącznie ponad 30 mln zł. To przekłada się na blisko dwieście wyremontowanych budynków i w naszym mieście to widać.

Drugim takim rozwiązaniem, którego również praktycznie nigdzie nie ma, są „wspólne podwórka” To również program wymyślony przez szczecinecki ZGM-TBS, dzięki któremu na terenie Szczecinka powstało mnóstwo zieleńców, trawników, ławeczek czy pojemników na odpady – kontynuuje nasz rozmówca. - Trzeci temat systemowy, którym Szczecinek mógł się pochwalić, to program „Kawka”, z którego przez ostatnie trzy lata czerpaliśmy nie łyżeczką, a wielką łychą. Dzięki temu mnóstwo budynków zostało podłączonych do MEC-u, a tym samym zlikwidowaliśmy lokalne małe kotłownie, co oczywiście odbiło się już po 3 latach na poprawie wyników jeżeli chodzi o jakość powietrza. Dzisiaj, dzięki pieniądzom z WFOŚiGW, kończymy ten program i właściwie już prawie nie ma budynków, w których znajdują się piece albo etażowe centralne ogrzewanie. Czyli w bardzo krótkim czasie zrobiliśmy zupełną rewolucję jeśli chodzi o sposób ogrzewania budynków. To też zrobiło na słuchających olbrzymie wrażenie.

Spotkanie przedstawicieli Towarzystw Budownictwa Społecznego trwało do późnych godzin wieczornych. W jego trakcie rozmawiali oni przede wszystkim także o sposobach i możliwościach finansowania nowych inwestycji oraz o dyrektywie „in-house”. Niewykluczone, że nasi goście podpatrzone w Szczecinku rozwiązania zdecydują się przenieść i zastosować również w swoich miejscowościach. Więcej na temat spotkania w naszym dzisiejszym (7.06) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Mateusz Ludewicz