Szkolenie dla strażników z obsługi miejskiego drona

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 29.11.2018 / Komentarze
Wkrótce urządzenie zacznie być wykorzystywane do pracy w terenie

We wrześniu miasto rozstrzygnęło postępowanie przetargowe na zakup drona ze stacją pomiarową oraz głowicą hybrydową. Urządzenie to ma służyć m.in. straży miejskiej do monitorowania jakości powietrza i reagowania na podejrzenia nielegalnego spalania odpadów niedozwolonych w domowych paleniskach. Może być także wykorzystywane przez spółki miejskie do kontroli różnego rodzaju instalacji, a także przez służby ratownicze do monitorowania określonego obszaru czy przeprowadzeniu poszukiwań „z powietrza”.

Urządzenie dostarczyła do Szczecinka firma USM z Lublina, producent m.in. Systemu Obserwacji i Wspomagania Analizy Powietrza "SOWA", która złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym. Teraz przyszedł czas na przygotowanie urządzenia do pracy „w terenie”. W poniedziałek, 26 listopada rozpoczęło się tygodniowe szkolenie operatorów dronów, w którym udział wzięło dwóch funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz pracownik Urzędu Miasta. To właśnie oni będą pracować z dronem przeprowadzając kontrole.

- Nie jest to ogólnie znany dron do robienia zdjęć czy filmów. To mobilne urządzenie do monitorowania zanieczyszczeń powietrza. Posiada pełny zestaw urządzeń laboratoryjnych – powiedział nam burmistrz Daniel Rak. - Zakup drona to kontynuacja przez miasto całego zestawu działań proekologicznych.

Aby zakup drona stał się możliwy Rada Miasta wcześniej podjęła stosowną uchwałę o zaciągnięciu długoterminowej pożyczki w wysokości 42 170 zł w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za tym działaniem szło dofinansowanie z funduszu na poziomie 25 proc. kosztów zakupu drona. Tym samym pozwoliło to miastu na spore oszczędności.

Ratusz także ściśle określił warunki techniczne urządzenia. Sprzęt musiał być fabrycznie nowy, nie starszy niż z 2018 r. z wymiennymi śmigłami wyposażony m.in. w głowicę stabilizującą z silnikami bezszczotkowymi (gimbal), umożliwiającą łatwy montaż poszczególnych modułów tj. kamery wizyjnej, kamery termowizyjnej. Kamery musiały posiadać możliwość przesyłu obrazu do stanowiska komputerowego w dowolnej lokalizacji na terenie miasta.

Tekst, montaż: Marzena Góra

Foto, wideo: Straż Miejska w Szczecinku