Szlakiem szczecineckich murali

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.08.2021 / Komentarze
Na przestrzeni ostatnich lat miejski krajobraz wzbogacił się o dziewięć wielkoformatowych dzieł

Od kilku lat szczecinecka przestrzeń regularnie wzbogaca się o kolejne dzieła. Zapoczątkowana podczas jeden z pierwszych edycji Art Pikniku inicjatywa ozdabiania ścian budynków dziełami znanych artystów wyjątkowo przypadła do gustu mieszkańcom oraz stała się jeszcze większą zachęta dla turystów. Teraz, po kilku latach, nasze miasto może pochwalić się kilkoma wielkoformatowymi obrazami umieszczonymi na elewacjach budynków przy głównych ulicach miasta. W tym roku Szczecinek wzbogaci się o kolejne trzy dzieła.

Warto spędzić wolne popołudnie i wybrać się na krótką wycieczkę „szlakiem szczecineckich murali”. Gdzie możemy je znaleźć?

Pierwszy w naszym mieście mural powstał w 2014 roku. Znajduje się on przy głównej spacerowej arterii - na elewacji budynku mieszczącego się przy ul. Boh. Warszawy, tuż przy dawnym hotelu „Pomorskim”. Była to spontaniczna inicjatywa kilku artystów i ich przyjaciół, związanych z największym nad Trzesieckiem świętem sztuki. Mowa oczywiście o Art Pikniku. Sam mural upamiętnia II edycję tej imprezy. To właśnie wówczas narodziła się idea stworzenia tego typu wielkoformatowych dzieł na terenie całego miasta.

Na kolejne dzieło nie musieliśmy długo czekać. Rok później na elewacji budynku przy ul. Wyszyńskiego „wyrósł” majestatyczny Strażnik Miasta. Mural powstał w 2015 roku w ramach III edycji Art Pikniku. Jego wykonania podjęła się grupa „Dreamers” – Mikołaj Sętowski, Tadeusz Kiedrzynek i Marek Laskowski którzy w zaledwie kilkanaście dni zamienili niczym nie wyróżniającą się elewację starej kamienicy w wyjątkowe dzieło sztuki. Autorem dzieła jest Tomasz Sętowski, który we Francji został okrzyknięty kolejnym Salvadorem Dalim. To jedna z najbardziej znaczących postaci polskiego malarstwa. Jego prace można było oglądać m.in. na najlepszych salonach w Nowym Jorku, Las Vegas, Aspen, Dubaju i Paryżu. Kilkukrotnie gościł on także nad Trzesieckiem.

Kolejny rok i kolejny mural pojawił się na terenie miasta. Powstał on na osiedlu Marcelin, na ścianie skarpy w sąsiedztwie pętli autobusowej. Jego autorem jest Kamil Dadon, artysta, który wygrał konkurs ogłoszony na jednym z portali społecznościowych. Inspiracją dla jego dzieła było znajdujące się niedaleko osiedle Poetów. Można na nim odnaleźć m.in. pióro czy kawałek papirusu.

W 2017 roku kolejne wielkoformatowe dzieło powstało na Świątkach. Już podczas planowania przebudowy ul. Staszica zdecydowano, że nowo powstałe betonowe „ściany” ze względu na dość surowy wygląd, należałoby ozdobić. Dlatego też kilka tygodni po zakończeniu prac rozpoczęły się poszukiwania artysty, który podjąłby się zadania stworzenia w tym miejscu muralu. Autorem dwóch murali, które powstały w tym miejscu, jest Kamil Dadon – ten sam artysta, który podjął się wykonania muralu na ścianie skarpy w sąsiedztwie pętli autobusowej na os. Marcelin.

W tym samym roku kolejna wielkoformatowa praca powstała na elewacjach kompleksu garaży znajdujących się przy ul. Kołobrzeskiej. Elewacje garaży - od strony kościoła pw. Miłosierdzia Bożego zostały przyozdobione patriotycznym muralem. Całość tworzy napis Bóg - Honor - Ojczyzna. Wieńczy go żołnierski orzeł. Młodzi i trochę starsi ludzie z Grupy Patriotycznej Szczecinek podjęli inicjatywę, by uporządkować elewacje i wymalować na nich patriotyczny mural. W tę inicjatywę włączyli się mieszkańcy osiedla, również Rada Osiedla Koszalińska-Kołobrzeska.

I tym razem na kolejny mural nie musieliśmy długo czekać. W 2018 roku powstał on na ścianie kamienicy zlokalizowanej w sąsiedztwie ratuszowego parkingu. Jest to dzieło autorstwa znanego malarza Dariusza Milińskiego dedykowane specjalnie naszemu miastu. Artysta zaproponował projekt muralu, który został opatrzony herbem Szczecinka. Znalazła się na nim także wieża ciśnień w ze swoją (nieistniejącą już) zabytkową kopułą oraz budynek kościoła pw. NNMP.

Po „chwilowej” przerwie Szczecinek przeżył prawdziwy muralowy boom. W 2021 roku miejski krajobraz wzbogacił się aż o trzy wielkoformatowe dzieła.

Realizacja jednego z nich, autorstwa znanego polskiego artysty Rafała Olbińskiego, miała miejsce drugiej połowie maja. Nowy mural od blisko trzech miesięcy ozdabia szczytową ścianę budynku przy ul. Jana Pawła II. To mural autorstwa Rafała Olbińskiego, wykonywany przez ekipę z Częstochowy, którzy już kilkukrotnie u nas gościli. To jedni z najlepszych muralowców w Polsce. Dzięki temu jesteśmy coraz bliżej tego, aby w Szczecinku powstała prawdziwa aleja muralowa.

Na początku sierpnia, w sąsiedztwie wspomnianego wyżej muralu, powstało kolejne dzieło. Eko mural został zlokalizowany na ścianie budynku przy ul. Rzecznej. Dlaczego „eko”? Ponieważ farba użyta podczas jego malowania pochlania zanieczyszczenia z powietrza. Koszt muralu to ponad 36 tys. zł. Został on finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Technika jego wykonania jest dość innowacyjna. Wspomniana farba foto-katalityczna daje wielorakie korzyści. Przed wszystkim pochłania zanieczyszczenia powietrza - dwutlenek siarki, tlenek azotu, inne składniki spalin czy nawet dymu papierosowego. Szacuje się, że 1 m2 takiej farby redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie. Mural stworzył artysta street-artowiec Jakuba „Biko” Bitka.

Ostatnie, najnowsze dzieło na szczecineckim muralowym szlaku powstało tuż obok, kilkaset metrów dalej – na ścianie elewacyjnej budynku mieszczącego się również przy ul. Jana Pawła II. Tym razem w Szczecinku powstało wspólne dzieło dwóch artystów - Rafała Zabuskiego i Sylwestra Chłodzińskiego. Sam projekt nie tylko nawiązuje do naszego miasta, ale także jest pamiątką po tegorocznej, ósmej już edycji Art Pikniku. Powstanie muralu jest kontynuacją projektu Muralowy Szczecinek. Z kolei sam mural nawiązuje do odbywającego się w Szczecinku festiwalu balonowego.

Tekst: Marzena Góra

Foto: S. Włodarczyk/Marzena Gra