Szpital chce wziąć kredyt w …parabanku

Miasto z Wizją / 09.12.2019 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Nie zgadzam się z takim postępowaniem zarządu szpitala

Szpital chce kredytu z …parabanku

Burmistrz Daniel Rak: Nie zgadzam się z takim postępowaniem zarządu szpitala

Kolejną pożyczkę, tym razem na 2,5 mln zł ma zamiar zaciągnąć spółka Szpital w Szczecinku. Uchwała w tej sprawie podjęta została na ostatnim walnym zgromadzeniu wspólników. Wspomniany kredyt ma zostać udzielony nie przez klasyczny bank, a firmę …parabankową. Zarówno ten fakt, jak i próba pilnego zwołania kolejnego walnego zgromadzenia wspólników budzi spore kontrowersje.

- W ostatni piątek między godziną 13 a 14 otrzymałem dwa telefony ze szpitala - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.

- Chodziło o zwołanie walnego zgromadzenia na poniedziałkowy poranek. Wszystko po to, aby lecznica mogła zaciągnąć kredyt. Nie zgadzam się z takim postępowaniem zarządu szpitala, dlatego poprosiłem o zwołanie walnego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Sytuacja finansowa placówki jest dramatyczna, na co dowodem są próby zaciągania kredytów. Kolejny raz mają one być uruchamiane w instytucjach parabankowych. To niedopuszczalne. Dlatego apeluję do starosty Krzysztofa Lisa o umorzenie pożyczek na łączną kwotę miliona złotych, których w tym roku udzielił lecznicy - mówi nam burmistrz.

- Przypomnę też, że tylko w roku 2019 Miasto Szczecinek przekazało szpitalowi 2 mln zł. Liczę, że starosta, poza deklaracjami i obietnicami medialnymi weźmie też finansową odpowiedzialność za szpital. Miasto od lat wspiera placówkę finansowo, bo zawsze zależało nam na dobru pacjentów. Czas, aby nasz powiatowy szpital otrzymał też realne wsparcie od większościowego udziałowca, jakim jest właśnie Powiat Szczecinecki. Rozwiązaniem nie jest zaciąganie kolejnego kredytu, a pomoc ze strony starosty poprzez umorzenie udzielonej szpitalowi pożyczki, do czego szczerze zachęcam – podsumowuje burmistrz.

Przypomnijmy, że na umorzenie lecznicy pożyczki równo rok temu de facto zdecydowało się Miasto. Wtedy chodziło o kwotę 1,2 miliona złotych.