Sztuka na Pomorzu

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.11.2021 / Komentarze
Wystawa na Zamku Książąt Pomorskich

Galeria Sztuki ZAMEK zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy "Sztuka na Pomorzu". Wernisaż wystawy będzie miał miejsce w czwartek, 18 listopada o godz. 18.

„Sztuka na Pomorzu” to cykl wystaw pokazujących prace artystów tworzących w regionie pomorskim. To prezentacje współczesnych twórców należących do Związku Polskich Artystów Plastyków mające na celu przybliżenie dorobku artystów tworzących różnymi technikami takimi jak: rysunek, malarstwo, grafika tradycyjna, grafika cyfrowa, kolaż.

Na wystawie w Szczecinku zostaną zaprezentowane prace kilkunastu artystek m.in.:

Ewa Czerwińska - Romanowska                                                            Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. W strukturach Wydziału Grafiki prowadzi Pracownię Druku Wklęsłego i Grafiki Cyfrowej. Zajmuje się formami przestrzennymi, malarstwem, sztuką cyfrową, ale głównym obszarem aktywności twórczej i eksperymentu jest wklęsłodruk. W swojej twórczości podejmuje tematy dotyczące kondycji człowieka oraz jego związku z procesami cywilizacyjnymi współczesnych środowisk miejskich. Jest autorką cykli graficznych, malarskich, instalacji, obiektów i realizacji cyfrowych m.in. Augustenstrasse, Wildpark, Metaland, Adam i Ewa, Miasto, Rozmowy o piekle i niebie, Immanentis, Osobliwość, Antropolis i in. Prace artystki prezentowane były na licznych wystawach w kraju i za granicą.

Grażyna Gawęda (rysunek)

Studia magisterskie na Wydziale Grafiki WSSU w Szczecinie. Dyplom w pracowni prof. Grzegorza Marszałka. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia rysunek, malarstwo, grafikę oraz projektowanie form wydawniczych. Inspiruje ją człowiek, jego natura. Fascynuje ją też łączenie materii z tym, co nieuchwytne i duchowe w człowieku. Brała udział w ponad 180 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 11 lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dorosłych w Collegium Balticum, a od 2009 roku - Galerię Jednego Obrazu w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Agnieszka Jankiewicz (grafika artystyczna - linoryt)

Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Obroniła dyplom w 2009 r. w technice linorytu w pracowni prof. Andrzeja Załeckiego, a w 2018 r. pracę doktorancką na Uniwersytecie

Artystycznym w Poznaniu Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej. Prowadzi Pracownie Druku Wypukłego w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Najważniejsze nagrody: Grand Prix Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie za prace z cyklu „Powracalność formy”, nagrodę specjalną Dziekana wydziału sztuk pięknych UMK W Toruniu, Pomorska Grafika Roku 2017 oraz FIRST AWARD For YOUNG ARTIST w ramach OSTEN BIENNIAL Of DRAWING Skopje 2018 | AWARDS. Głównie tworzy linoryty, gdzie tematem są procesów i zdarzenia charakterystycznych dla współczesnego człowieka.

Iwona Markowicz-Winiecka

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1986 r. uzyskała dyplom magistra. Od 2002 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie. Od 1996 roku uczestniczy w malarskich plenerach i sympozjach artystycznych. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku i projektowania graficznego. „Uprawia malarstwo zbudowane na tonalnych delikatnych zestawieniach barwnych” - Paweł Lasik. Prace m.in. w zbiorach: BWA / Gorzów Wielkopolski; Muzeum Regionalne / Barlinek; Adjara Art Muzeum /Batumi; w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą na terenie Niemiec, Norwegii, Italii, Gruzji, Australii.

Elżbieta Wasyłyk

Malarka, poetka, teoretyk sztuki, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2017 roku otrzymała Nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego za całokształt pracy twórczej. W dziedzinie sztuki jest autorką kilku rozległych cykli malarskich min.: Pascha, Kształt obecności, Re-Kreacja-Misterium osoby, Chopin, Ćwiczenia duchowe i Forma Dei. Wykonała rozległą polichromię w kaplicy kościoła Bożego Ciała w Szczecinie. Jest autorką monografii Personalizm w malarstwie polskim. Symptomy personalizacji sztuki, 2016, skryptu dla studentów: Struktura obrazu. Malarstwo i rysunek 2017 oraz traktatu malarsko-teoretycznego: Anatomia obrazu. Morfologia koloru, 2021. Wydała cztery tomiki poezji: Sen o domu, Niebo nad sześcianem, Kształt obecności oraz Spotykamy się. Jej utwory zostały opublikowane m.in. w antologii poznańskiej Poeci czasu niedokonanego w 2019 roku.

Ludmiła Sabadini

Wyższa Szkoła Sztuki Użytkowej w Szczecinie (obecnie Akademia Sztuki) Wydział Grafiki – specjalność Grafika Użytkowa. Członkini ZPAP O/Szczecin od roku 1999 oraz Stargardzkiego Stowarzyszenia

Miłośników Sztuk Plastycznych „BRAMA” w Stargardzie od roku 1995, od roku 2002, nadal - Prezes Zarządu Stowarzyszenia. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach osób prywatnych i instytucji w: Niemczech, Francji, Rosji, Anglii, Szwajcarii, Austrii i oczywiście w Polsce.

Joanna Mieszko-Nita

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie oraz studia w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom w pracowni rzeźbiarskiej prof. Józefa Petruka w 1996 roku. Jej pracę dyplomową – zespół rzeźb w piaskowcu zatytułowany „Zmagania” usytuowane są nad jeziorem Malta w Poznaniu. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, malarstwem i fotografią pracą pedagogiczną. Organizowała wiele wystaw, plenerów i akcji artystycznych w kraju m.in. w Muzeum Narodowym, Zamku Książąt Pomorskich, galerii ZPAP Kierat w Szczecinie, w Chojnie, Kielcach, Warszawie oraz za granicą. Tworzy w metalu, drewnie i kamieniu.

Wiesława Markiewicz (malarstwo)

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1986 r. uzyskała dyplom magistra. Od 2002 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie. Od 1996 roku uczestniczy w malarskich plenerach i sympozjach artystycznych. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku i projektowania graficznego. „Uprawia malarstwo zbudowane na tonalnych delikatnych zestawieniach barwnych” - Paweł Lasik. Prace m.in. w zbiorach: BWA/Gorzów Wielkopolski; Muzeum Regionalne /Barlinek; Adjara Art Muzeum /Batumi; w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą na terenie Niemiec, Norwegii, Italii, Gruzji, Australii.

Małgorzata Stawińska-Sikorska

Studia w PWSSP w Łodzi specjalizacja: projektowanie ubioru; dyplom w 1973 r. w pracowni malarstwa prof. Zdzisława Głowackiego i pracowni grafiki prof. Leszka Rózgi. Członek ZPAP od 1973 r. W latach

1979-2000 udział w wystawach malarstwa, grafiki i rysunku m.in. w Warszawie, Łodzi, Kaliszu, Elblągu, Katowicach, Słupsku, Poznaniu, Słubicach, Szczecinie, Wrocławiu. NAGRODY: 1976- VII Ogólnopolska Wystawa Grafiki „Zachęta”, Warszaw a- zakup MKiS

• 1977- „Sport w Sztuce” Katowice - Wyróżnienie

• 1980 - I Nagroda „Pejzaż Łódzki” • 1991- „Erotyzm w Sztuce” Słubice - Wyróżnienie.

Joanna Tokarczyk-Żmurkow

Absolwentka kierunku grafika użytkowa na Wydziale Grafiki i Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie (obecnie Akademia Sztuki w Szczecinie). Stypendystka programu

Socrates – Erasmus w roku 2006 na Wydziale Sztuk Pięknych Universidade de Lisboa. Laureatka Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina w roku 2007. Uczestniczka i autorka wystaw z dziedziny

Sztuk wizualnych – w Polsce i zagranicą. Zajmuje się grafiką, malarstwem, realizacją obiektów powiązanych ze światłem, rysunkiem, ilustracją, grafiką projektową. Interesuje się relacjami pomiędzy tym, co materialne (tworzywo) i niematerialne (światło, kolor) w przestrzeni obrazu. Autorka tekstów z dziedziny sztuk wizualnych (publikacje m. in. w „Pograniczach”, „Formacie”, „Magazynie sztuki”,

„Arteonie”, „Artluku”). Doktor sztuki w dziedzinie malarstwo, adiunkt w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Szczecinie.

Magdalena Tyczka (techniki mieszane)

Absolwentka Wzornictwa, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Szczecin. W swojej działalności artystycznej posługuje się różnymi technikami od malarstwa, technik mieszanych, grafiki cyfrowej, projektowania plakatów po fotografie, instalacje i animacje. Jest organizatorem wystaw, w tym artystów po obu stronach Odry - miast partnerskich Szczecin – Greifswald. Ma w swoim dorobku organizacje warsztatów artystycznych oraz projektów artystycznych związanych z upowszechnianiem kultury. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017. Organizator wystaw, pokazów filmowych, spotkań, warsztatów m.in. w Domu Kultury 13 MUZ w Szczecinie. Uczestniczyła w plenerach międzynarodowych na Pomorzu m.in. - Marianowo, Nowogard, Osieki.

Bernadeta Wdzięczna (malarstwo - kolaż)

Tworzy w dziedzinie malarstwa, tkaniny artystycznej i ceramiki. Maluje unikatowe obrazy na trykotażach, chustach lub autorskich tkaninach. Stworzyła autorską technikę malowania na tkaninach z ich reliefowym użyciem. Dzieła artystki znajdują się w zbiorach muzeów: Museum Kasteel Wijchen, Buchheim Museum Monachium, Dominikanerkloster Prenzlau – Kulturzentrum und Museum, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Jest laureatką nagród na VII Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Gdyni /2013/ oraz Europejskim Konkursie Malarstwa w Gdańsku /2012/ jak również dwukrotnie nagrody

Prezydenta miasta Stargardu dla artystów i animatorów kultury /2005 i 2017/. Jest twórczynią i organizatorką artystyczną wydarzenia kulturalnego ArtFestiwal Stargard. Artystka współpracuje ze środowiskami artystycznymi w Niemczech, czego efektem była wystawa Polnische Kunst der Moderne w Rathaus- Galerie Reinickendorf w Berlinie, promującej polską kulturę i sztukę w Niemczech.

Dzięki nawiązanej współpracy z ośrodkami kultury oraz ekspozycji artystów różnych pokoleń mamy na celu wspieranie środowiska artystycznego działającego w województwie zachodniopomorskim oraz budowanie pozytywnych relacji artystycznych z mieszkańcami.

Info: SAPiK

Wideo: Remigiusz Warcholski/Rega TV