Tak prezentują się nowe miejskie autobusy

Miasto z Wizją / 17.10.2018 / Komentarze
Ursus kończy prace nad realizacją zamówienia. Pojazdy przyjadą do Szczecinka w listopadzie

W listopadzie minionego roku szczecinecka Komunikacja Miejska podpisała z firmą Ursus z Lublina umowę na dostawę 10 elektrycznych autobusów. Miasto otrzymało pokaźne dofinansowanie na ich zakup z Regionalnego Programu Operacyjnego i wynosi ono aż 85 procent wartości całej inwestycji.

Wykonawca powoli kończy pracę nad realizacją zamówienia. Co prawda na nowe pojazdy będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, jednak już wiadomo, jak będą prezentowały się elektryczne szczecineckie autobusy miejskie. Utrzymane zostaną one w dobrze znanych mieszkańcom zielonych i białych barwach z dodatkiem szarości. Będą posiadały także spore przeszklenia oraz rozsuwane okna. Swoim nowoczesnym wyglądem z pewnością będą wyróżniały się na tle pozostałej floty Komunikacji Miejskiej. Pierwsze pojazdy powinny pojawić się na ulicach Szczecinka na początku przyszłego miesiąca. Całe zamówienie z kolei zostanie zrealizowane do 15 listopada.

Przypomnijmy, że termin uwzględniony we wspomnianej umowie zawartej z Ursusem zakładał dziewięciomiesięczny czas realizacji zamówienia. Tym samym nowe pojazdy miały przyjechać do Szczecinka najpóźniej do końca sierpnia tego roku. Od kilku tygodni wiadomo już jednak, że na autobusy będziemy musieli poczekać nieco dłużej.

- W tej sprawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy i dotyczyło ono opóźnień, jakie nastąpiły w firmie. Napotkała ona chwilowe trudności, które dotyczą przede wszystkim finansowania zamówionych części i wydatkowania środków – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. – Za realizację takiego zamówienia Ursus otrzymuje rozliczenie już po zakończeniu inwestycji. Dlatego też wcześniej musi swoje wydatki kredytować. A jako że wyposażenie zamówionych przez nas pojazdów jest dość rozbudowane, firma wpadła w pewną zadyszkę finansową, ale też nieterminowo spływały do nich poszczególne podzespoły, które mają być montowane w tych autobusach. Stąd też opóźnienia.

Jak przyznaje nasz rozmówca, standard autobusów, które wkrótce wyjadą na ulice Szczecinka, jest bardzo wysoki. Na swoim wyposażeniu pojazdy będą posiadały m.in. biletomaty, klimatyzację, system bezpieczeństwa, bramki liczące, kilka systemów ogrzewania, informację pasażerską czy informatory ledowe, które będą informowały pasażerów o tym, gdzie dokładnie w danej chwili się znajdują. - Jeżeli chodzi o same rozwiązania to dziś bardziej rozbudowanego wyposażenia już się w autobusach nie montuje, niż to, które zostało nam zaproponowane. Mogliśmy sobie pozwolić na ten komfort z tego względu, że otrzymaliśmy na tę inwestycję 85 procentowe dofinansowanie – dodaje wiceburmistrz.

Tekst: Marzena Góra