Taki był lipiec 2010 roku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.07.2024 / Komentarze
Upalne czas nad Trzesieckiem, Komorowski wygrał z Kaczyńskim, mecz legend, Mysia Wyspa, ścieżka rowerowa i koniec boju o granice Szczecinka

W czerwcu 2010 roku, gdy Szczecinek świętował 700 urodziny, wybieraliśmy Prezydenta RP. Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia. Druga odbyła się na początku lipca. W Szczecinku zdecydowanie zwyciężył Bronisław Komorowski uzyskując 67,30 proc. głosów. Jego kontrkandydat Jarosław Kaczyński zebrał 32,70 proc. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 52,82 proc.

W lipcu 2010 roku na dobre ruszyły przygotowania do budowy tzw. małej obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 172. Zakończono prace planistyczne i Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich niebawem ogłosił przetarg mający wyłonić wykonawcę tej dużej inwestycji. Ostatecznie wygrał wrocławski "Wrobis", a droga została oddana do dyspozycji kierowców 20 grudnia 2012 roku - stanowiąc swoisty prezent gwiazdkowy dla Szczecinka.

W lipcu tamtego roku Szczecinek przywracał do życia Mysią Wyspę. W tym urokliwym dziś zakątku miasta trwała budowa pomostu i drewnianej wiaty, w której dziś z powodzeniem funkcjonuje punkt gastronomiczny.

Latem 2010 roku szczecineccy kolejarze postanowili przenieść swoją historię. Pomnik zbudowany z kół wielkiego parowozu, stojący dotąd na trawniku przy dworcu PKP, odsłonięty w 1985 roku dla upamiętnienia 40 rocznicy powstania Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Szczecinie z siedzibą w Szczecinku, został zdemontowany i przeniesiony na teren parafii pw. Ducha Świętego przy ul. klasztornej. Zamiast tablicy na postumencie wymurowanym z kamieni stanęła figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.

W lipcu 2010 roku do Szczecinka dotarła dobra wiadomość. Otóż Polski Związek Wędkarski, po wielu perturbacjach, również sądowych, wygrał konkurs na gospodarowanie Obwodem Rybackim nr 1 na rzece Nizicy. W skład obwodu wchodzi 7 jezior, m.in. Trzesiecko i Wilczkowo.

Takiego meczu piłkarskiego w Szczecinku dawno nie było. Na Stadionie Miejskim zagrały zespoły Gwiazd Polskiego Futbolu oraz szczecineckiego piłkarstwa. W reprezentacji Polski mogliśmy podziwiać m.in.: Andrzeja Szarmacha, Mirosława Bulzackiego, Jana Domarskiego, Jarosława Araszkiewicza, braci - Józefa i Ryszarda Robakiewiczów czy Dariusza Adamczuka. Z kolei w zespole szczecineckiego piłkarstwa zagrali m.in.: Artur Bugaj, Janusz Leszko, Marek Gąsior, Szymon Ochocki, Daniel Rak czy też ówczesny prezes Sądu Rejonowego Leszek Miazek.

Konsorcjum firm POL-DRÓG z Człuchowa i Drawska Pomorskiego wygrało przetarg na budowę dwóch rond na ulicy Koszalińskiej w ciągu drogi krajowej nr 11. Inwestycję sfinalizowano latem 2011 roku, a ronda z powodzeniem służą nam do dziś

W lipcu 2010 budowano ścieżkę rowerową na odcinku od Plaży Miejskiej do Wzgórza Marientron. Ścieżka o długości blisko 2,5 km została oświetlona. Połowę kosztów budowy (640 tys. zł) pokrył nam projekt "Civitas Plus Renaissance".

Ówczesnego lata do Szczecinka zjechali znakomici narciarze wodni. Rywalizowali w Mistrzostw Polski, będących jednocześnie Eliminacją Pucharu Europy.

W lipcu 2010 roku dobiegła końca budowa sali sportowej przy I liceum Ogólnokształcącym im. księżnej Elżbiety. Obok powstało boisko szkolne ze sztuczną nawierzchnią. Koszt budowy okazałego obiektu zamknął się kwotą około 7 mln zł. Dodatkowo blisko 1,5 mln zł kosztowało wyposażenie sali w sprzęt sportowy.

Kilka dni później definitywnie dobiegł końca spór o granice Szczecinka. Rada Ministrów nie zgodziła się na rozszerzenie granic administracyjnych Gminy Szczecinek o część sołectwa Trzesieka i sołectwo Świątki, a więc o tereny, które gmina Szczecinek utraciła na rzecz miasta w lipcu 2009 roku.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk