Tężnia solankowa w Parku Miejskim
- Aktualności
Szczecinek pod względem turystycznym z roku na rok coraz bardziej się rozwija, proponując odwiedzającym nas gościom rozmaite atrakcje, zarówno dla miłośników aktywnego spędzania czasu jak i dla tych, którzy wolą spokojny odpoczynek. Niewykluczone, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnym ciekawym miejscem, które nie tylko zachęci innych do przyjazdu nad Trzesiecko, ale także będzie służyło na co dzień naszym mieszkańcom. O pomyśle budowy tężni solankowej w Szczecinku mówi nasz reprezentant w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego:
- W Szczecinku dużym powodzeniem cieszy się inicjatywa budżetu obywatelskiego. Widać, że mieszkańcy bardzo chętnie się aktywizują i walczą o swoje pomysły. Jest cała masa takich świeżych i nowatorskich oddolnych pomysłów. Bezwzględnie nawet ich częściowa realizacja może przyczynić się do uatrakcyjnienia miejskiej przestrzeni – mówi Jakub Hardie-Douglas. - W ostatnich latach miasto zaczęło rozwijać się w nieco bardziej konserwatywny sposób. Jest cała masa niezwykle wartościowych miękkich, prospołecznych działań, budujemy i modernizujemy drogi, oświetlenie ulic, sale gimnastyczne i ścieżki rowerowe. Myślę, że w jakiejś mierze to właśnie pomysły zgłaszane do budżetu obywatelskiego rekompensują nieco tę niszę powstałą w wyniku odejścia od realizacji przez miasto bardziej śmiałych przedsięwzięć. Powinniśmy powrócić do koncepcji realizacji takich projektów, dzięki którym Szczecinek w ostatnich latach zdołał zdystansować miasta o podobnym potencjale i wielkości.
- Jednym z takich właśnie projektów, który idealnie wpisałby się w charakter naszego miasta, jest w moim odczuciu pomysł budowy tężni solankowej. Pomysły tężni solankowych były zgłaszane do realizacji w ramach budżetów obywatelskich w wielu polskich miastach, w ostatnim czasie choćby w Wałbrzychu. Najczęściej lokalizowane są w miejskich parkach lub w obszarze innych zielonych kompleksów wypoczynkowych na terenie miast. Dlaczego taka miejska tężnia nie miała by powstać i u nas? Jestem przekonany, że taki obiekt znalazłby w naszym mieście całą masę entuzjastów i byłby chętnie odwiedzany. Stanowiłby też dodatkowo niewątpliwą atrakcję turystyczną, jednocześnie dość bezpiecznie komponując się z przestrzenią zabytkowego parku. Myślę, że konserwator zabytków nie czyniłby problemów aby taki obiekt gdzieś w obrębie parku powstał.
- Jestem ciekaw, co mieszkańcy myślą o takim pomyśle i czy chcieliby, aby w Szczecinku powstała taka publiczna ogólnodostępna, darmowa tężnia i gdzie według nich mogłaby być zlokalizowana? Osobiście jestem przekonany, że to dobry projekt do budżetu obywatelskiego, ale jeśli inicjatywa miałaby pozytywny oddźwięk, to montaż finansowy nie powinien stanowić większego problemu nawet bez startowania w budżecie obywatelskim. Jeśli byłaby aprobata władz miasta, możemy wspólnie starać się o środki na ten cel z województwa, choćby ramach nadchodzącej perspektywy unijnej 2021 i regionalnych programów operacyjnych. To jest do zrobienia – dodaje radny Jakub Hardie-Douglas.
Dodajmy, że dotychczas tego typu miejskie tężnie powstały już w licznych polskich miastach, jak chociażby w Tychach, Krakowie, Katowicach czy w Łodzi.
Tekst: Marzena Góra