Top 10 wydarzeń kulturalnych 2016 roku

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 26.12.2016 / Komentarze
Co się działo w tym czasie w Szczecinku?

Mijający 2016 rok obfitował w liczne wydarzenia kulturalne. Za nami wiele koncertów, wystaw i spotkań, które każdorazowo przyciągały każdorazowo prawdziwe rzesze mieszkańców. Przypomnijmy te najważniejsze, które wydarzyły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.


Prawie 700 psów walczyło w Szczecinku o tytuł championa
Tyle psich łap i ogonów w jednym miejscu w naszym mieście nie było nigdy. 11 listopada miłośnicy psów z całego kraju zjechali do Szczecinka, aby w dość niecodzienny sposób świętować odzyskanie niepodległości. Tego dnia w hali przy ul. Pilskiej odbyła się IV Jesienna Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Tym samym przyjechało do nas 690 psów wszelkiej maści i nawet najbardziej niespotykanych ras. Wydarzenie to przyciągnęło także zaintrygowanych mieszkańców, z których wielu miało okazję po raz pierwszy w życiu uczestniczyć oraz przyglądać się tego typu imprezie. Jak przyznają organizatorzy, aż tak dużej frekwencji zdecydowanie się nie spodziewali. Ale jednocześnie zapewniają, że chętnie odwiedzą nas ponownie, ściągając do Szczecinka kolejne czworonogi i ich właścicieli.  



 

Balonowe szaleństwo nad Szczecinkiem
Takich tłumów na imprezie towarzyszącej Imieninom Miasta, Szczecinek jeszcze z pewnością nie widział. Wszystko za sprawą aeronautów biorących udział w VII Polsko-Niemieckim Festiwalu Balonowym o Memoriał Kurta Hummela. W niebo poszybowało 51 załóg aeronautów z Polski, Niemiec, Włoch, Szwecji, Danii, Szwajcarii, a nawet USA. Polecieli nad Szczecinkiem by rozegrać konkurencję pn. "Pogoń za lisem". Balon w kształcie popularnej maskotki popularnej na całym świecie gry komputerowej i kreskówki wzbudził największe zainteresowanie, a przy starcie niesamowity aplauz najmłodszych mieszkańców grodu nad Trzesieckiem. Aeronaucie z wielu państw Europy i za oceanu gościli w Szczecinku przez trzy dni.


 

IV Art Piknik pełen wrażeń i emocji
Z każdą kolejną edycją Szczecinecki Art Piknik stale się rozrasta, skupiając wokół siebie coraz to nowych artystów, jednocześnie ponownie przyciągając nad Trzesiecko tych, którzy odwiedzili nas w latach ubiegłych. Tak było również i tym razem. Także forma tej kilkudniowej imprezy nabiera coraz większych rozmachów. Tegoroczny, IV Art Piknik rozpoczął się w środę i trwał przez kolejne dni aż do niedzieli. W piątek, 15 lipca na mieszkańców czekała prawdziwa artystyczna uczta. Wystąpiło dla nas trio Waglewski Fisz Emade. Dzień później na szczecineckiej scenie pojawiła się Urszula Dudziak. Kolejny raz zagrała dla nas Art Piknik Orkiestra. Zwieńczeniem tegorocznego Art Pikniku było odsłonięcie 6-metrowej rzeźby księżnej Jadwigi i jej parada ul. Mickiewicza.


 

Święto disco polo po raz trzeci
Dla prawdziwych fanów, kiedy mają okazję spotkać się ze swoimi idolami, nie straszna ani pogoda, ani odległość. Zdecydowanie udowodnili to miłośnicy muzyki disco polo, którzy w sobotę, 2 lipca zjechali do Szczecinka z całego kraju, aby wziąć udział Polo TV Hit Festiwalu, jednej z największych imprez tego typu w Polsce. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia nad Trzesieckiem, która kolejny raz przyciągnęła na plac koncertowy na os. Zachód prawdziwe tłumy. Z szacunków organizatorów wynika, że tego dnia na festiwalu łącznie mogło bawić się ok. 11 tys. osób. Znacznie większą publiczność zapewne zgromadziła przed telewizorami stacja POLO TV (współorganizator wydarzenia), która przez kilka godzin relacjonowała swoim widzom na żywo to, co działo się podczas koncertu w Szczecinku. A działo się całkiem sporo.


 

Metalowe brzmienia pod Bismarckiem
Kiedy pięć lat temu członkowie szczecineckiej Materii w naszym mieście po raz pierwszy swój festiwal, nawet nie podejrzewali, że przez zaledwie kilka edycji impreza ta rozrośnie się do tak dużych rozmiarów i będzie o niej głośno w całym kraju. Teraz Materiafest jest jedną z największych tego typu imprez w Polsce, a fani każdego roku zjeżdżają nad Trzesiecko dosłonwnie ze wszystkich stron. Śmiało można również stwierdzić, że tegoroczna edycja festiwalu była rekordowa, jeżeli chodzi o frekwencję – pod sceną oraz na skwerze przy wieży bawił się prawdziwy tłum fanów mocnych brzmień. Tym razem na metalowej scenie zagrały zespoły z Polski, Francji, Czech, Niemiec i Holandii.



Zamek zamienił się w ogromny salon gier
20 sierpnia sale szczecineckiego zamku na jeden dzień zamieniły się w pokaźnych rozmiarów… salon gier. To za sprawą trwającego tu przez cały dzień Konwentu Fantastyki Gryfcon. Była to już czwarta odsłona tej imprezy, która skupiła wielu miłośników i pasjonatów fantastyki oraz gier – zarówno tych karcianych, jak i komputerowych, które dziś możemy śmiało określić jako „oldschoolowe”. Wydarzenie to z roku na rok zyskuje coraz większą popularność nie tylko w samym Szczecinku, ale również i w całym kraju. Świadczyła o tym wysoka frekwencja, którą organizatorzy – Szczecinecki Klub Fantastyki – odnotowali po zaledwie dwóch godzinach trwania Gryfconu. Fani gier przyjechali do nas m.in. z Gdańska, Poznania, Szczecina, Koszalina, Piły, Tczewa czy z Kartuz.



To było prawdziwe święto dzieci
Gwarno, wesoło i kolorowo. Tak w skrócie można opisać to, co działo się 28 maja na terenie dawnego stadionu piłkarskiego Lechii. Tu najmłodsi mieszkańcy wspólnie z przyjaciółmi, rodzeństwem i rodzicami świętowali zbliżający się wielkimi krokami Dzień Dziecka. Tegoroczna odsłona święta dzieci po raz pierwszy przygotowana była z tak ogromnym rozmachem. Niemal każdy skrawek zieleni wypełniony został różnego rodzaju atrakcjami dla maluchów. A te z nieukrywaną radością korzystały ze wszystkich instalacji, a także włączały się w różnego rodzaju gry i zabawy. Dodajmy, że po raz pierwszy obchody Dnia Dziecka zostały zorganizowane przy współpracy Samorządowej Agencji Promocji i Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji – dzięki temu wrażeń i atrakcji było dwa razy więcej.



Kasia Popowska rozgrzała publiczność, Kombii poprawiło
22 lipca na placu koncertowym przy os. Zachód zrobiło się głośno i tłoczno. To za sprawą kolejnego już w naszym mieście wielkiego plenerowego koncertu w ramach tegorocznej trasy Letniej Sceny Eski.  Dodajmy jedynie, że podobne koncerty odbywają się przez całe wakacje w również w piętnastu innych polskich miejscowościach. Za każdym razem – oprócz lokalizacji - zmieniają się także pojawiający się na scenie artyści. Zanim jednak przed licznie zgromadzoną na placu publicznością zagrały tegoroczne gwiazdy koncertu, mieliśmy okazję rozgrzać się podczas występów lokalnych wykonawców. Mieszkańcy i przyjezdni goście brawami powitali pojawienie się szczecineckiej formacji „Taki Projekt”, która w tym roku, po wielu latach nieobecności, postanowiła się reaktywować. Publiczność z dużym entuzjazmem przyjęła pojawienie się na scenie młodej wokalistki – Kasi Popowskiej, która skutecznie rozgrzała mieszkańców przed pojawieniem się gwiazdy wieczoru, czyli grupy Kombii. Jak zapewniają organizatorzy, niewykluczone, że tegoroczna edycja Letniej Sceny Eski nie była ostatnią w naszym mieście.



Jarmark Świąteczny, czyli wielkie kolędowanie po szczecinecku
To wydarzenie adresowane do wszystkich mieszkańców, którzy w przedświątecznym zabieganiu chcieli choć na chwilę wyjść z domu i wspólnie z rodziną oraz znajomymi wprawić się w wyjątkowy świąteczny nastrój. Tym razem trwał on nie jeden, ale aż trzy dni. Przez pierwsze dwa dni Jarmarku na placu Wolności przez cały dzień czekały na nas liczne stoiska, na których lokalni i przyjezdni twórcy zaprezentowali nam efekty swojej pracy. Kulminacja wydarzeń odbywających się w ramach tegorocznego Jarmarku Świątecznego miała miejsce 18 grudnia podczas miejskiej wigilii, gdzie mieszkańcy mogli za darmo skosztować wigilijnych potraw. Przez całe popołudnie trwały również liczne występy sceniczne, które przeplatały się z licznymi konkursami. Tego dnia odbyło się także „Wielkie gotowanie na ekranie”. Na miejskiej wigilii nie mogło zabraknąć gościa honorowego – świętego Mikołaja.



Szczecinek biegową stolicą kraju
W mijającym roku w naszym mieście odbyły się aż dwie ogólnopolskie imprezy biegowe, które przyciągnęły nad Trzesiecko prawdziwe tłumy sportowców. Pierwszą z nich była oczywiście kolejna odsłona Biegu Osińskiego. Szczecinecki bieg już na stałe wpisał się do kalendarza krajowych wydarzeń biegowych, zyskując także międzynarodową popularność. Potwierdzeniem tych słów była rekordowa frekwencja tegorocznej, XXXIII edycji biegu, która odbyła się 24 kwietnia nad Trzesieckiem. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedziało 726 osób, z czego 570 pojawiło się na starcie biegu głównego na dystansie 10 km.
Kolejną z nich był zorganizowany już po raz drugi Szczecinecki Weekend Biegowy. To impreza sportowa, zachęcająca wszystkich miłośników biegania do wspólnego spędzania czasu i promującej zdrowy styl życia oraz aktywność fizyczną. Na starcie tym razem stanęło 320 biegaczy, nie tylko ze Szczecinka, ale niemal z całej Polski. 242 z nich zdecydowało się pokonać Trzesiecko jeden raz, z kolei 78 przystąpiło do zmagań z maratonem, czyli ponad 42 km.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Marzena Góra, Sławomir Włodarczyk