Trwają Miejskie Półkolonie pełne przygód

Miasto z Wizją / 07.02.2016 / Komentarze
Za nami pierwszy tydzień feryjnych spotkań przepełnionych atrakcjami

Nuda? Tego słowa z pewnością nie znają uczestnicy tegorocznych zimowych Miejskich Półkolonii. Organizatorzy – Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna – zadbali, aby każdy dzień spotkań przepełniony był różnego rodzaju atrakcjami. W trakcie zajęć dzieci nie tylko mogły spędzić aktywnie czas odwiedzając obiekty sportowe, ale także poszerzyć swoją wiedzę na wiele tematów. Jak małym odkrywcom minął pierwszy tydzień feryjnych przygód?

- Pierwszy dzień zimowego, aktywnego odpoczynku przebiegał pod hasłem Szczyty i Głębiny. Poszczególne grupy uczestniczyły w zajęciach z Błękitnego Patrolu i poprzez zabawę uczyły się zasad bezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy. Dzieci i młodzież wzięli również udział w warsztatach nurkowych, zajęciach na basenie, zajęciach na ściance wspinaczkowej oraz mini treningu tenisa ziemnego – mówi Roksana Malinowska ze SzLOT-u. – Z kolei drugi dzień upłynął nam militarnie pod hasłem „Na Szlaku Historii”. Pod przewodnictwem dyrektora muzeum, pana Piotra Letkiego, dzieci odkrywały tajemnicze zakamarki Bunkra B-Werk, poznały sporo ciekawostek dotyczących Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej oraz umocnień ukrytych w czeluściach parku.

- Tego dnia harcerze z 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego ze Szczecinka przygotowali zajęcia survivalowe i podchody, w których dzieci podzielone na grupy miały do wykonania różne zadania m.in. tropienie śladów, robienie zdjęć zwierzakom oraz równie ważne, ekologiczne zbieranie śmieci. Mimo braku śniegu, dzieci spędziły czas aktywnie na powietrzu i nie było czasu na nudę.

Kolejny dzień również obfitował w szereg atrakcji. Tym razem jednak uczestnicy feryjnych spotkań nie tylko mogli się wspólnie bawić podczas nauki wędkowania, ale także poszerzyły swoja wiedzę z zakresu zasad zachowania bezpieczeństwa. Dzieci wzięły udział w zajęciach z zakresu ratownictwa wodnego na basenie oraz w warsztatach na temat bezpiecznych ferii prowadzonych przez Komendę Powiatową Policji.

- Dzień później dzieci odkrywały szczecineckie skarby podczas wizyty w Muzeum Regionalnym, jak również w trakcie mini gry miejskiej zorganizowanej przez harcerzy z 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego – kontynuuje nasza rozmówczyni. - Uczestnicy, podzieleni na trzy grupy, rywalizowali ze sobą, odkrywając historię Szczecinka. Kolejnym punktem dnia była zabawa na kręgielni.

Zwieńczeniem tygodnia pełnego przygód była wyprawa do pobliskiego Bornego Sulinowa, gdzie w trakcie wizyty w Ośrodku Edukacji Ekologicznej dzieci poznały zwyczaje wilków i sów. Odwiedziły również Izbę Pamięci i miały okazję zapoznać się z militarną historią Bornego Sulinowa.

- Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta na V Zimowym Poligonie oraz przejażdżka amfibią. Dzień zakończył się ogniskiem z kiełbaskami. Teraz dwa dni odpoczynku, a już w poniedziałek nowa porcja atrakcji ze szczecinecką „Jedynką” – dodaje Roksana Malinowska.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: SzLOT