Trwają próby przed akcją One Bilion Rising

Miasto z Wizją / 03.02.2021 / Komentarze
Wszyscy chętni mogą wziąć udział w nauce tańca online

„One Bilion Rising” to coroczna ogólnoświatowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem fizycznej i seksualnej przemocy wobec kobiet. Zapoczątkowana siedem lat temu akcja z każdą kolejną edycją zatacza coraz większe kręgi i motywuje do działania miliony kobiet na całym świecie, które wspólnie – poprzez taniec – wyrażają swój protest przeciwko przemocy i nienawiści skierowanej właśnie w kobiety. Od kilku lat również Polska włącza się w tę inicjatywę, która w naszym kraju przebiega pod hasłem „Nazywam się miliard”. W minionym roku akcja ta po raz pierwszy odbyła się również w Szczecinku. 20 lutego 2019 r. panie z naszego miasta wspólnie zatańczyły na Placu Wolności, solidaryzując się z kobietami z kilkuset innych krajów.

Szczecinecka odsłona wspomnianej akcji będzie miała swoją kontynuację również w tym roku. Będzie to jej trzecia odsłona nad Trzesieckiem. Mieszkanki naszego miasta kolejny raz 14 lutego wspólnie poprzez taniec zaprotestują przeciwko przemocy wobec kobiet.

Na Facebooku na profilu akcji, który znajdziemy TUTAJ możemy na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia poprzedzające akcję. To właśnie tutaj regularnie odbywają się także transmisje online, w trakcie których uczestnicy akcji mogą wspólnie zatańczyć, nauczyć się układu lub jedynie przypomnieć sobie znane już kroki. Dlatego warto regularnie tu zaglądać i śledzić wspomniany profil.

- „Nazywam się miliard” to największa akcja masowa na świecie, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet – informują organizatorki szczecineckiej odsłony akcji. - 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu ostatnich lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi. Co roku tańczono przeciwko przemocy akcentując między innymi przemoc ekonomiczną, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Według statystyk w trakcie swojego życia 1 na 3 kobiety zostanie pobita, zgwałcona lub doświadczy innej formy przemocy. Ze światowej populacji na poziomie 7 mld euro, daje to ponad miliard kobiet i dziewcząt.

Mieszkańcy Szczecinka, którzy chcą przyłączyć się do tej inicjatywy, mają jeszcze sporo czasu na to, aby samodzielnie nauczyć się prostego układu z filmiku instruktażowego https://www.youtube.com/watch?v=mRU1xmBwUeA&fbclid=IwAR10E1U2cH-jYksi1qYrgqeVILH6Oz0abdtqnE3lqcQDDwcCzXvdMZreeGg.