Trzy firmy chcą nam budować Park Skateplaza

Miasto z Wizją / 03.04.2017 / Komentarze
Młodzi ludzie poszaleją na nim już w tegoroczne wakacje

Trzy firmy chcą nam zbudować Skatepark a właściwie Skateplaza (obiekt ma być - jak mówi młodzież - "wypasiony").

Najtańszą ofertę w wys. 215 250 zł przedstawiła firma MPG z Łagiewnik Nowych. Z kolei firma ZINPRO z Jeleniej Góry zaproponowała nam budowę obiektu za 318 447 zł. Najdroższą ofertę przedstawiła firma TECHRAMPS z Krakowa - 444 781 zł.

O wyborze najkorzystniejszej dla miasta oferty zdecyduje komisja przetargowa Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSiR prowadzi przetarg).

Pierwotnie miasto planowało, ze skatepark stanie w sąsiedztwie Strefy Aktywnego Wypoczynku przy ul. Kopernika. I tak też się stanie, ale nie będzie to skatepark, tylko skateplaza. Tym samym amatorzy tego rodzaju sportu będą mieli do swojej dyspozycji znacznie bardziej urozmaicony obiekt, wzbogacony o przeszkody wzorowane na elementach spotykanych na terenach miejskich, takich jak, chody, murki czy poręcze. Dodajmy, że dotychczas w Polsce powstało zaledwie kilka tego typu miejsc.

- Zastanawialiśmy się przez jakiś czas, w jaki sposób, gdzie w jakiej technologii to wykonać. Naszą decyzję poprzedziły konsultacje z osobami, które uprawiają tego typu sporty na co dzień – mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

- W związku z tym, że nasza wiedza na temat samego użytkowania takiego obiektu, ale też rodzaju stosowanych zestawów jest dosyć skromna, posiłkowaliśmy się opiniami lokalnych zapaleńców jazdy na deskach czy rolkach, którzy czynnie włączyli się w ten projekt. Dyrektor OSiR-u wielokrotnie spotykał się z nimi i analizował wszystkie możliwości. Projekt został uzgodniony i dziś jesteśmy na etapie postępowania przetargowego.

- Całość ma stanowić już nie skatepark, tylko skateplazę. Jest to bardziej ambitny, nowocześniejszy i znacznie urozmaicony obiekt - dodaje nasz rozmówca.

- Jego budowa będzie realizowana w technologii montowania różnego rodzaju prefabrykatów na wcześniej przygotowanym podłożu. Całość zostanie oświetlona. Mam nadzieję, że już w połowie wakacji ten obiekt zostanie oddany do użytku i ta technologia, która została uzgodniona i wdrożona, będzie dobrze służyła tym, którzy będą korzystać i aktywnie spędzać czas w tym miejscu.

Tor do ekstremalnej jazdy m.in. na rolkach będzie miał wymiary 20 x 42 metry i pow. 840 m2, w tym płyta betonowa, tzw. posadzka o pow. 576 m2. Ze względu na wielkość inwestycji obiekt został podzielony na trzy etapy realizacji. Budowa powinna ruszyć na przełomie kwietnia i maja oraz zostać sfinalizowana w lipcu - sierpniu br.

Tekst: Marzena Góra/Sławomir Włodarczyk

Foto: streefboardermag.com