Uliczny turniej na najwyższym poziomie

Miasto z Wizją / 20.05.2017 / Komentarze
Szymon Kiedel: Wysoki poziom spowodowany jest obecnością na boisku zawodników, którzy na co dzień grają w I i II lidze

W sobotę, 20 maja odwiedzając parking za szczecineckim ratuszem mogliśmy odnieść wrażenie, że na kilka chwil przenieśliśmy się do nowojorskiego Brooklynu. Słoneczna pogoda, lecące z głośników „uliczne” rytmy, a na to wszystko… kilkudziesięciu koszykarzy, którzy rywalizowali o miano najlepszych, tocząc pod koszem kolejne starcia z rywalami na oczach przechodniów. Oznaczać to mogło tylko jedno – w Szczecinku rozegrany został kolejny Ogólnopolski Festiwal Koszykówki Ulicznej. Była to już XIII edycja turnieju, w którym zmierzyli się koszykarze z całego kraju. Drużyny przyjechały do nas m.in. ze Szczecina, Poznania, Stargardu Szczecińskiego, Koszalina, Inowrocławia, Gniezna, Czarnego i Kołobrzegu. Oczywiście do rywalizacji stanęli również zawodnicy ze Szczecinka.

- Sceneria tego turnieju rzeczywiście jest bardzo ciekawa, ponieważ rozgrywa się on za ratuszem, na tyłach kamienic i da się gdzieś wyczuć ten klimat nowojorskiego Brooklynu, skąd koszykówka uliczna się wywodzi – mówi nam Szymon Kiedel, koordynator Emet Basket Szczecinek. – Do udziału w dzisiejszym wydarzeniu zgłosiło się trzynaście zespołów. System rozgrywek jest prowadzony w systemie każdy z każdym w dwóch grupach. Są to bardzo ciekawe pojedynki. Już od pierwszych spotkań widać, że toczy się zacięta walka o nagrody finansowe, które ufundował szczecinecki Urząd Miasta.

- Zainteresowanie turniejem jest bardzo duże. Przyjechali do nas zawodnicy z wielu miast. Ciekawą sytuacją jest to, że zawodnicy z różnych miast łączą się w drużyny, tworząc zespoły mieszane – kontynuuje nasz rozmówca. – Jest dziś z nami wielu zawodników, którzy przyjeżdżają do Szczecinka od wielu lat. Niektórzy z nich są z nami od samego początku.  Ale są też młodzi zawodnicy, którzy odwiedzili nas po raz pierwszy.

Jak przyznaje Szymon Kiedel, wysoki poziom tegorocznego turnieju jest spowodowany m.in. obecnością na boisku również zawodników ligowych, którzy na co dzień grają w II czy I lidze. Dodajmy, ze organizatorami tego przedsięwzięcia są Basket Szczecinek, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, natomiast sponsorem jest Emet Szczecinek. Wyniki tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Koszykówki Ulicznej podamy wkrótce.

Tekst, foto: Marzena Góra

Komunikat organizatorów:

W sobotę 20 maja na parkingu za ratuszem odbył się 13 Ogólnopolski Festiwal Koszykówki Ulicznej Streetball 2017. Do zawodów zgłosiło się 12 zespołów. Zawodnicy przyjechali m.in. ze Szczecina, Goleniowa, Stargardu, Koszalina, Poznania, Gniezna, Inowrocławia Słupska i Szczecinka. W pierwszej fazie zespoły rozgrywały swoje mecze w grupach, systemem każdy z każdym. Do następnego etapu awansowało 8 zespołów, które grały systemem pucharowym.

Cały Turniej wygrała drużyna „Zwycięzcy Szczecin", która w finale pokonała EMET Basket Szczecinek  32:13.

W meczu o 3 miejsce „Pęga Team” Słupsk wygrał z drużyną „Za 10 minut zgaśnie światło” Szczecinek 25:9.

Konkurs wsadów wygrał Maciej Adamkiewicz z Goleniowa, a konkurs za 3 pkt. Maciej Piasecki z Koszalina

Organizatorami turnieju byli: EMET Basket Szczecinek, Urząd Miasta Szczecinek, Starostwo Powiatowe w Szczecinku, OSiR, SAPiK.

Trener koordynator EMET Basket Szczecinek

Szymon Kiedel