Unijna kasa dla firm produkujących nad Trzesieckiem

Miasto z Wizją / 25.08.2016 / Komentarze
5,3 mln zł na nowe miejsca pracy w Szczecinku

Dwie firmy działające w branży meblowej w Szczecinku znalazły się wśród beneficjentów pierwszego rozdania funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zachodniopomorskiego 2014-2020. Na konto firmy Handlowo - Usługowej Wojciech Grześkowiak trafi 3,4 mln zł. Z kolei na konto firmy STOL-TAP ze Swarzędza - blisko 2 mln zł.

Na wdrożenie innowacyjnych technologii, a przede wszystkim utworzenie kilkuset nowych miejsc pracy, firmy działające w naszym regionie otrzymają łącznie blisko 65 mln zł. Pierwsze umowy gwarantujące unijne wsparcie podpisał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W pierwszej kolejności porozumienia parafowały dwie firmy, w tym

Firma Handlowo-Usługowa Wojciech Grześkowiak (Kronospan buduje firmie halę produkcyjną przy ul. Pilskiej - dop. red.). Projekt nosi nazwę: „Zakup linii technologicznej oraz rozpoczęcie produkcji formatek meblowych z płyt drewnopochodnych w Szczecinku”. Koszt całkowity projektu to blisko 7,5 mln zł, z czego dofinansowanie prawie 3,4 mln zł. Dzięki wdrożeniu projektu zatrudnienie w firmie znajdzie 31 osób (na początek). Planowany termin zakończenia inwestycji - kwiecień 2017 r.

- Dzięki tej inwestycji firma będzie nie tylko naturalnym zapleczem oraz silnym partnerem dla Kronospanu, ale przede wszystkim rozpocznie realizację ściśle wyspecyfikowanych zamówień dla kontrahentów. W celu przygotowania wysokiej jakości komponentów meblowych zakupimy nową linię technologiczną, wdrożymy nowoczesny proces produkcyjny, zainstalujemy system logistyczny, system sterowania, a także składowania i obróbki produktów, transportu, logistyki oraz odzysku odpadów produkcyjnych - podkreśla prezes przedsiębiorstwa Wojciech Grześkowiak.

W kolejce na skonsumowanie unijnej umowy czeka firma STOL-TAP ze Swarzędza, która uruchomiła produkcję formatek meblowych w Szczecinku w 2013 roku. Program nosi nazwę: "Rozpoczęcie produkcji wielkogabarytowych formatek meblowych z płyt drewnopochodnych w Szczecinku, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej linii technologicznej". Całkowita wartość projektu to 5,3 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie blisko 1,9 mln zł.

Warto podkreślić, że obie firmy działają w Szczecineckim Klastrze Meblowym.

Eurofundusze przyznane przedsiębiorcom to efekt rozstrzygnięcia pierwszego konkursu w ramach 1 Osi Priorytetowej „Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie”, której alokacja środków wyniesie w tej perspektywie unijnej aż 342 mln euro.