Unijne wsparcie na szkolenia i start biznesu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 04.11.2016 / Komentarze
Warto przeczytać i skorzystać!

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje, znaleźć pracę, a może założyć własną firmę? Fundusze Europejskie pomogą Ci zrealizować Twoje plany i marzenia.

- Oprócz dofinansowania, możesz wziąć udział w szkoleniach i stażach, a także zdobywać doświadczenie za granicą. Możliwości jest naprawdę wiele - mówi "Miastu z Wizją" Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza.

Oto przykłady:

- Masz mniej niż 30 lat, nie uczysz się, nie szkolisz i nie możesz znaleźć pracy? Skorzystaj z możliwości, które pomogą Ci znaleźć pracę lub założyć własną firmę:

Indywidualny plan działania - powstanie na podstawie informacji m.in. o Twoim wykształceniu i predyspozycjach. Będzie zawierał kroki, które musisz wykonać, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy.

Doradca zawodowy - pomoże Ci wybrać zawód zgodny z Twoimi możliwościami. Na tym etapie uzyskasz też pomoc w zaplanowaniu kariery zawodowej.

Pomoc w znalezieniu pracy – doświadczona osoba pomoże Ci wybrać właściwe oferty pracy i przygotuje Cię do aplikowania na poszczególne stanowiska.  

Szkolenia, kursy zawodowe, studia podyplomowe – udział w nich pozwoli Ci poszerzyć lub zdobywać nowe kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu, do którego masz predyspozycje.

Staże i praktyki zawodowe - to szansa dla osób, które wiedzą, co chcą robić, ale nie mogą znaleźć pracy, bo nie mają doświadczenia.

Pieniądze na przeprowadzkę – osoby, które mają szansę na zatrudnienie z dala od domu mogą liczyć na pokrycie kosztów dojazdu lub wstępnego zakwaterowania.

Dotacje na własną firmę - jeżeli analiza Twoich predyspozycji wskaże, że jesteś osobą przedsiębiorczą będziesz mógł starać się o bezzwrotną dotację na start swojego biznesu.

Szczegóły dostępne są TUTAJ.

- Masz szczególnie trudną sytuację życiową?

Dzięki projektom dofinansowanym w Twoim regionie możesz korzystać np. z doradztwa i szkoleń, pomocy psychologicznej czy asysty w znalezieniu pracy. Fundusze w regionach pomagają w nauce lepszego radzenia sobie w relacjach ze społeczeństwem, działań integracyjnych i aktywizacyjnych.  

W programach regionalnych znajdziesz także możliwość skorzystania z tzw. edukacji ustawicznej. Są to najczęściej projekty szkoleniowe związane z kompetencjami  informatycznymi i językowymi. Ale także podnoszące kwalifikacje zawodowe, które ułatwiają poruszanie się na rynku pracy.

O szczegółach przeczytaj TUTAJ.

- Planujesz założyć start-up?

Start in Poland to program w ramach, którego zainwestujemy prawie 3 miliardy złotych w rozwój start-upów. W ciągu najbliższych 7 lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć działalność 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie zdolne konkurować na rynkach zagranicznych.

O szczegółach czytaj TUTAJ.

- Uczysz się?

Jesteś uczeniem szkoły zawodowej i chciałbyś zdobyć umiejętności, dzięki którym wyróżnisz się na rynku pracy? Weź udział w zagranicznym stażu. Nauka czy praca za granicą da Ci szansę na przystosowanie się do nowych warunków, pracy w zespole. Jest to również możliwość nauki języka obcego, poszerzenia horyzontów. Wszystko to sprawia, że stajesz się bardziej atrakcyjny na rynku pracy.

Już niebawem Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji planuje nabór szkół zawodowych, które chciałby wziąć udział w projekcie. Szkoły, które staną się uczestnikami projektu będą rekrutować wśród swoich uczniów chętnych do odbycia staży i praktyk za granicą

Szczegóły? Kliknij TUTAJ.

- Jesteś studentem lub doktorantem?

Realizujesz swoje marzenia na wyższej uczelni. Studiując lub robiąc studia doktoranckie, możesz również skorzystać z możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie. Nie zrażaj się, jeśli Twój projekt nadal wydaje Ci się niedopracowany. Jeśli masz w głowie pomysł, to już połowa sukcesu. Kluczem do dobrego projektu są: wiedza, kompetencje i doświadczenie zaangażowanych osób. Spora część pieniędzy z Programu Inteligentny Rozwój przeznaczona jest na podnoszenie kompetencji naukowców i pracowników firm.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk