Unijny eko mural w pełnej okazałości

Miasto z Wizją / 02.08.2021 / Komentarze
Jego farba pochłania zanieczyszczenia z powietrza

Możemy już podziwiać eko mural zlokalizowany na ścianie budynku przy ul. Rzecznej. Farba malowidła pochlania zanieczyszczenia z powietrza. Koszt muralu to ponad 36 tys. zł. Został finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego

- Od lat nasze województwo stawia na ekologię. Jesteśmy największym producentem zielonej energii w Polsce, mamy najdłuższą sieć ścieżek rowerowych, drugą w Polsce powierzchnię rolniczych upraw ekologicznych. Od lat, we wszystkich swoich działaniach jak samorząd promujemy strategię zielonego wzrostu - mówi "Miastu z Wizją" radny Sejmiku Jakub Hardie-Douglas.

- Decyzją Sejmiku WZP rok 2021 został ustanowiony rokiem ekologicznym. To właśnie w ramach tej inicjatywy realizujemy projekt „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który w oryginalny sposób promuje ekologię i podnosi świadomość ekologiczną.

Mural stworzył artysta street-artowiec Jakuba „Biko” Bitka.

- Koszt wykonania szczecineckiego muralu wyniósł 36 590 zł brutto. Zostanie on objęty 12 miesięczną gwarancją - ujawnia nam radny.

- Środki na wykonanie muralu zostały zabezpieczone w budżecie województwa i pochodzą z puli funduszy RPO 2014-2020. Warto, też podkreślić, że w projekt zaangażowała się Szczecinecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, która na potrzeby wykonania muralu udostępniła ścianę budynku.

Warto powiedzieć też parę słów o samej technologii wykonania malowidła. Jest ona bowiem dość innowacyjna. Wspomniana farba foto-katalityczna daje wielorakie korzyści. Przed wszystkim pochłania zanieczyszczenia powietrza- dwutlenek siarki, tlenek azotu, inne składniki spalin czy nawet dymu papierosowego. Szacuje się, że 1 m2 takiej farby redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.

Farba wychwytuje również drobnoustroje, niszczy bakterie, wirusy oraz grzyby. Według producenta farby, redukuje ona również nieprzyjemne zapachy z otoczenia a kolejną jej zaletą jest zdolność do samooczyszczania się. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania czy mycia.

- Mural ma charakter symboliczny. Jego realizacja w Szczecinku wpisuje się z jednej strony w przyjętą parę lat temu przez miasto koncepcję tworzenia wielkoformatowych, ambitnych ściennych grafik, z drugiej zaś strony popularyzuje nowatorską technologię, która ogranicza niekorzystny wpływ człowieka na środowisku. Dzięki takim działaniom, za parę lat, ta technologia ma szansę stać się powszechnie obowiązującym standardem. Sam Szczecinek dzięki ilości zrealizowanych murali zaczyna mieć kolejną ciekawą atrakcję turystyczną - kończy Jakub Hardie-Douglas.