Uniwersytet Dzieci i Młodzieży zainaugurował rok akademicki

Miasto z Wizją / 29.10.2017 / Komentarze

Kiedy w marcu tego roku w Kronospan Design Center po raz pierwszy odbyła się uroczystość inaugurująca rok akademicki Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży – będącego efektem wzorowej współpracy firmy Kronospan i Politechniki Koszalińskiej – chyba nikt nie spodziewał się tak ogromnego zainteresowania tą niecodzienną inicjatywą.

- Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Planowaliśmy otworzyć Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży Wydział w Szczecinku z liczbą 200 studentów. Tymczasem jest nas trochę więcej, bo 250. Zainteresowanie było po prostu olbrzymie, mięliśmy pół tysiąca chętnych. Niestety, względy logistyczne nie pozwoliły nam na zwiększenie liczby studentów – powiedział nam wówczas Jakub Piniarski, menedżer ds. personalnych firmy Kronospan.

Teraz w poczet przedstawicieli najmłodszego pokolenia studentów wkroczyli kolejni młodzi mieszkańcy naszego miasta. W sobotę, 28 października miała miejsca uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. Zainteresowanie tą inicjatywą, podobnie jak kilka miesięcy temu, okazało się być ogromne. Również i tym razem na zajęcia uczęszczać będzie 250 małych studentów.

W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego Piotr Rozmus, dyrektor wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym Zofia Kosicka, ks. Zbigniew Woźniak, a także władze Politechniki Koszalińskiej - prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Królikowski i prodziekan zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego dr. Sławomir Bednarowicz, członek zarządu firmy Kronospan Joanna Jodłowska oraz przedstawiciele firm i przedsiębiorstw będących partnerami zarówno Kronospanu, jak i Politechniki Koszalińskiej.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał prorektor Tomasz Królikowski: - Przede wszystkim chciałbym powitać was, studenci. Cieszę się, że cała sala jest wypełniona. Dziękuję bardzo Kronospanowi za to, że możemy być tu z wami w Szczecinku.

– Chcę was serdecznie przywitać i potwierdzić to, że burmistrzowi miasta niezwykle zależy na tym, żeby nasza młodzież się kształciła – zwrócił się do zebranych gości burmistrz Jerzy Hardie-Dougas. - Byłem tu kilkanaście dni temu na uroczystym ślubowaniu studentów, którzy zaczynają naukę w zamiejscowym wydziale Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku. I po kilkunastu dniach odbywa się tu równie miła uroczystość i absolutnie jestem przekonany o tym, co mówię – równie ważna. Jestem bardzo zadowolony z tego, że studenci, również mieszkańcy Szczecinka, mogą studiować w naszym mieście. Uważam, że jest to trudne do przecenienia, że możecie korzystać z wiedzy wykładowców Politechniki Koszalińskiej.

- Jest takie powiedzenie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” i jest to taką oczywistością, że jeśli dzisiaj pokochacie naukę, jeśli dzisiaj taka rządza wiedzy w was zostanie pobudzona, to z całą pewnością nawet się nie obejrzycie, jak to wy będzie wykładowcami na tym uniwersytecie. Serdecznie gratuluję pomysłodawcom, Politechnice Koszalińskiej, a przede wszystkim Kronospanowi, bo bez niego ta inicjatywa by się nie powiodła, a miasto i samorząd wspierają Politechnikę Koszalińską w jej działaniach nie tylko dobrym słowem, ale również finansowo. To są znaczne pieniądze, ale uważam, że to są pieniądze bardzo dobrze wydane. Życzę wam, żebyście tutaj przychodzili za każdym razem z wielką radością i spędzali tu miłe chwile – dodał burmistrz.

Do słów tych przyłączył się także rzecznik Starostwa Powiatowego Piotr Rozmus, który w imieniu starosty szczecineckiego złożył małym studentom gratulacje oraz życzenia czerpania radości ze zdobywania nowej wiedzy.

- Niespełna rok temu rozpoczynaliśmy działalność Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. Nasze działania okazały się sukcesem. W ciągu kilku godzin mieliśmy ponad 250 małych studentów. Dzisiaj, patrząc na was widzimy, że ten sukces powtarzamy, ale tak naprawdę nie liczby świadczą o tym, że odnieśliśmy sukces, a przepiękne listy, które od was otrzymaliśmy – dodał Jakub Piniarski, prezentując gościom wspomniane listy autorstwa studentów dziecięcego uniwersytetu.

Po oficjalnych przemowach przyszedł czas na najważniejszą część uroczystości, czyli immatrykulację. Ślubowanie świeżo upieczonych studentów odebrał prorektor Tomasz Królikowski. W jego trakcie dzieci zgodnie obiecały: „My, studenci koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży w Szczecinku uroczyście ślubujemy zdobywać wiedzę oraz poszerzać swoje zainteresowania. Przestrzegać zasad koleżeńskiego współczucia, dbać o dobre imię uczelni, godnie ją reprezentować i postępować zgodnie z regulaminem koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży w Szczecinku.

Zajęcia w ramach dziecięcego uniwersytetu, podobnie jak do tej pory, odbywać się będą raz w miesiącu. Studenci otrzymają także indeksy, w których po każdym wykładzie postawiona zostanie okolicznościowa pieczątka. Po uzyskaniu odpowiedniej liczny „zaliczeń” na koniec semestru każdy student otrzyma dyplom Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. Dodajmy, że swoje funkcjonowanie dziecięcy uniwersytet zawdzięcza także wsparciu licznych sponsorów, którzy podczas uroczystej inauguracji otrzymali okolicznościowe statuetki w podziękowaniu za poparcie tej inicjatywy. Uniwersytet Dzieci i Młodzieży wsparli: ABI, Spin, Global Technik, ZUM, WURTH, Proton, Dalbet, Terbud, Górny, Stylbud, Securitas, Straschu, Lapp Polska, RATO, NCH, GP Technika, Geka, Stol-tap, Grześkowiak, CTS Semikon, SEW, Afcona, Pilgaz oraz Elektro Bud.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra