Urząd Miasta realizuje program rozwoju Szczecinka

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.09.2020 / Komentarze
Wszystkie projekty i przedsięwzięcia mają zostać ukończone do 2023 roku

Od kilku lat władze miasta realizują program dotyczący długookresowej polityki Szczecinka. Strategia Rozwoju miasta na lata 2018-2026 obejmuje pięć priorytetów i celów strategicznych, których osiągniecie ma znacznie wpłynąć na rozwój naszego miasta zarówno pod względem gospodarki, bezpieczeństwa, jak i turystyki oraz zapewnienia przyjaznego miejsca do życia lokalnej społeczności.

W ramach wspomnianego programu władze samorządowe w najbliższych latach kolejny raz skupią się na tych obszarach, które ujęte zostały we wspomnianej opracowanej strategii rozwoju. Będą to kolejno gospodarka i przedsiębiorczość, środowisko i przestrzeń miasta, edukacja i wykształcenie, społeczeństwo solidarne i obywatelskie, a także turystyka, sport i rekreacja.

- Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Szczecinek przyjęty został w 2017 r. jako odpowiedź na potrzebę kompleksowej przemiany wybranych obszarów miasta, w których zdiagnozowano koncentrację negatywnych zjawisk, w tym o charakterze społecznym – czytamy we wspomnianym opracowaniu. - Wskazanie obszaru rewitalizacji jako miejsca, w którym m. in. koncentrują się problemy społeczne oznacza istotną spójność z polityką społeczną prowadzoną w mieście.

- Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Szczecinek zawiera listę projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych, których horyzont realizacji przewidziano na 2023 rok. Wyznaczony obszar rewitalizacji w Szczecinku zasięgiem przestrzennym obejmuje historyczne centrum miasta wraz z przylegającą do niego zabudową, rozwijającą się w latach późniejszych. Nadrzędnym celem rewitalizacji będzie wyprowadzenie obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego.

Będzie to możliwe dzięki realizacji określonych celów i kierunków działań. Należą do nich m.in. wspieranie organizacji pozarządowych, działania na rzecz integracji społecznej, poszerzania oferty spędzania czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i seniorów. Skupią się one także na adaptacji zabytkowych obiektów do pełnienia funkcji społecznych, modernizacji infrastruktury drogowej, termomodernizacji budynków mieszkalnych, likwidacji barier architektonicznych czy rewaloryzacji terenów zielonych.

W najbliższych latach w dalszym ciągu będą także realizowane zadania mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Pomocne ku temu mają być zadania polegające na tworzeniu i rozwijaniu podmiotów ekonomii społecznej, przeciwdziałaniu i zapobieganiu zjawisku przemocy w rodzinie, podnoszeniu kompetencji społecznych mieszkańców, rozwijaniu oferty usług społecznych skierowanych do osób starszych i niepełnosprawnych, wspieraniu rodzin w wypełnianiu funkcji opiekuńczo wychowawczej, jak również podejmowaniu działań na rzecz poprawy wyników w nauce uczniów.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk