UTWS coraz bliżej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.11.2016 / Komentarze
Kres "zapachów" nad Szczecinkiem w 2017 roku

Na dobre rozpoczęły się procedury związane z budową systemu ochrony powietrza UTWS. Największą w ostatnich latach inwestycję w Szczecinku realizować będzie Kronospan. Jej koszt to około 20-25 milionów euro! Przy budowie nowoczesnego, proekologicznego filtru pracę znajdzie 150 ludzi.

Jak się dowiedzieliśmy, nasza największa firma złożyła właśnie do Starostwa Powiatowego wniosek o pozwolenie na budowę wraz z pełną, wymaganą przy tego typu działaniach, dokumentacją. Kronospan przewiduje, że zwieńczy inwestycję do końca 2017 roku.

System UTWS powstanie mimo blokowania jej dofinansowania (ze środków unijnych!!! - dop. red.) przez ekologów z SIS "Terra". To na ich wniosek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał dofinansowanie tej potężnej inwestycji.

Jak nam powiedział dyrektor firmy Kronospan Krzysztof Aleksandrowicz, wdrożenie UTWS do pracy, a tym samym zastosowane w nim technologie pozwolą na redukcję zanieczyszczeń, zarówno pyłów jak i związków organicznych, m.in. uciążliwych zapachów o 90-98 proc.

Warto wspomnieć, że tak nowoczesna, długo wyczekiwana przez mieszkańców Szczecinka inwestycja, nie byłaby możliwa do realizacji, gdyby nie porozumienie burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa i właściciela Kronospanu Petera Kaindla.

Przypomnijmy: Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Kronospan burmistrz powiedział m.in.:

- Gdyby nie mój kontaktem z panem Kaindlem prawdopodobnie w Szczecinku by tej inwestycji nie było. Byłyby inne, które na producentach przeróbki drewna wymuszają najlepsze dostępne techniki, czyli tzw. "BAT-y sewilskie". Tam właśnie zapisano, że wystarczyłoby założenie elektrofiltru. Ja dowiedziałem się, że istnieją w Europie technologie o wiele bardziej doskonałe niż nawet mokre elektrofiltry. Dlatego zależało mi, by taka instalacji powstała w Szczecinku. (…) Problem z zapachami i pyleniem nad Trzesieckiem jest bardzo newralgiczny i stał się przedmiotem nawet pewnego sporu politycznego. Ten problem wciąż powraca. Dlatego zależało mi, by w Szczecinku były rozwiązania technologii środowiskowej najlepsze z możliwych. Takim rozwiązaniem jest niewątpliwie UTWS.

Co to jest UTWS? To system urządzeń ochrony powietrza. W jego skład wchodzą: palnik, wymiennik ciepła, suszarnia, elektrofiltr, wentylatory oraz cyklony. UTWS jest połączeniem zamkniętego obiegu suszarni obrotowej z wymiennikiem ciepła, z odrębnym obiegiem źródła ciepła i elektrofiltrem. Zadaniem systemu jest oczyścić gazy odlotowe z pyłu i substancji organicznych oraz wysuszyć zrębki, które są surowcem do produkcji płyt wiórowych.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk