UTWS - inwestycja, która odmieni Szczecinek

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.03.2016 / Komentarze
Gotowość super nowoczesnego filtra do pracy - koniec 2017 roku

Dziś (środa 16.03) w firmie Kronospan miała miejsce konferencja prasowa poświęcona rozpoczęciu budowy UTWS, innowacyjnego, niezwykle skutecznego - jak podkreślali gospodarze - systemu ochrony powietrza. Jego wdrożenie do pracy, a tym samym zastosowane w nim technologie pozwolą na redukcję zanieczyszczeń, zarówno pyłów jak i związków organicznych (m.in. zapachów) o 90-98 proc.

Koszt budowy UTWS to około 25 mln euro, czyli ponad 100 mln zł. Dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz odpowiadając na nasze pytanie zapewnił, że przy budowie urządzenia pracę znajdzie około 150 ludzi.

Mieszkańcy Szczecinka, głównie jego południowych i wschodnich dzielnic, ale też niekiedy śródmieścia, a nawet osiedla Zachód i Sójczego Wzgórza, niejednokrotnie skarżą się na cuchnący odór palonego drewna. To właśnie zjawisko, jak zapewniono na konferencji, ma zostać niebawem praktycznie zlikwidowane.

- Chcemy zwieńczyć inwestycję do końca 2017 roku - mówił m.in. Tomasz Jańczak, członek zarządu firmy Kronospan. - Obecnie trwają daleko zaawansowane prace techniczne nad projektem. UTWS musimy, bowiem ściśle powiązać z obecnie pracującym w firmie systemem. Do tego to budowa o dużych gabarytach, trzeba ją, więc umiejętnie wkomponować w obecnie istniejącą infrastrukturę zakładu.

Jak powiedział T. Jańczak, inwestycja jest trudna i mocno skomplikowana.

- Wiele podzespołów UTWS nie jest w stanie wykonać żadna z firm pracujących w Polsce - podkreślił. - Dlatego szukamy wykonawców, m.in. w Szwajcarii i Czechach.

Z kolei dyr. K. Aleksandrowicz ujawnił, że skrót UTWS (z języka niemieckiego) to: recyrkulacja, dopalanie, odzysk ciepła i odpylanie.

Niewątpliwie "królem polowania" dzisiejszej konferencji miał prawo czuć się burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. To jego upór, zaangażowanie i konsekwencja w rozmowach z właścicielem Kronospanu Peterem Kaindlem doprowadziła do tego, że w Szczecinku powstanie wreszcie długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja.

- Może niektórych z państwa dziwić fakt, że ja siedzę tu dziś za stołem prezydialnym - mówił m.in. burmistrz. - Ale mam do tego delegację. Gdyby nie mój kontaktem z panem Kaindlem prawdopodobnie w Szczecinku by tej inwestycji nie było. Byłyby inne, które na producentach przeróbki drewna wymuszają najlepsze dostępne techniki, czyli tzw. "BAT-y sewilskie". Tam właśnie zapisano, że wystarczyłoby założenie elektrofiltru. Ja w pewnym momencie dowiedziałem się, że istnieją w Europie technologie o wiele bardziej doskonałe niż nawet mokre elektrofiltry. Dlatego zależało mi, by taka instalacji powstała w Szczecinku. (…) Problem z zapachami i pyleniem nad Trzesieckiem jest bardzo newralgiczny i stał się przedmiotem nawet pewnego sporu politycznego. Ten problem wciąż powraca. Dlatego zależało mi, by w Szczecinku były rozwiązania technologii środowiskowej najlepsze z możliwych. Takim rozwiązaniem jest niewątpliwie UTWS. (całość wystąpienia burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa w relacji filmowej z konferencji).

Przedstawiciele lokalnych mediów mogli też zobaczyć animację i wizualizację przyszłego urządzenia. Jego zasady działania omówił dyr. Aleksandrowicz.

Dyr. Aleksandrowicz i Jańczak powrócili też do problemu wykorzystania w zakładzie drewna poużytkowego. Zarówno oni jak i burmistrz J. Hardie-Douglas mocno podkreślali korzyści płynące, zarówno w recyklingu drewna jak i jego wykorzystania do produkcji najnowocześniejszych produktów Kronospanu.

Teraz jednak wszystko w rękach Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Jak już wspominaliśmy z relacji z piątkowej (11.03) konferencji poświęconej temu zagadnieniu.

Firma odwołała się od decyzji resortu uniemożliwiającej jej sprowadzanie drewna poużytkowego z Niemiec i krajów skandynawskich.

Tekst/foto/video: Sławomir Włodarczyk

 

INFORMACJA PRASOWA KRONOSPAN

Kronospan dostosowuje instalacje produkcyjne w swoich zakładach do nowych przepisów Unii Europejskiej IED w sprawie emisji przemysłowych oraz BAT - najlepszych dostępnych technik w produkcji płyt drewnopochodnych. Modernizacje zmniejszą wpływ zakładów na otoczenie. Jedną z inwestycji prośrodowiskowych będzie UTWS - najnowocześniejsza instalacja do oczyszczania gazów odlotowych.
UTWS to cały system urządzeń ochrony powietrza. W jego skład wchodzą: palnik, wymiennik ciepła, suszarnia, elektrofiltr, wentylatory, cyklony.
UTWS jest połączeniem zamkniętego obiegu suszarni obrotowej z wymiennikiem ciepła, z odrębnym obiegiem źródła ciepła i elektrofiltrem.
Zadaniem systemu jest po pierwsze: oczyścić gazy odlotowe z pyłu i substancji organicznych, po drugie: wysuszyć zrębki, które są surowcem do produkcji płyt wiórowych.


Jak działa UTWS?

Gorące gazy ze spalania paliwa kierowane są do wymiennika ciepła. W wymienniku gazy oddają energię, podgrzewając powietrze w obiegu suszarniczym. Następnie poprzez suchy elektrofiltr i rekuperator już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery.
Żeby wysuszyć drewno w suszarni obrotowej, wykorzystuje się strumień gorącego powietrza z parą. Powietrze i para krążą w zamkniętym obiegu, składającym się z wymiennika, suszarni i wentylatora.
Mieszanina powietrza i pary odbiera energię cieplną ze ścianek wymiennika i przekazuje ją suszonemu materiałowi. Potem ponownie, za pośrednictwem wentylatora obiegowego, powietrze trafia do wymiennika.
Część strumienia powietrza, wraz z parą z obiegu suszarni, kierowana jest do palnika - źródła ciepła. Tu, w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, dopalane są zanieczyszczenia z suszarni.
Dopalone gazy są przesyłane, razem z gorącymi gazami ze spalania paliwa, do wymiennika ciepła. W wymienniku oddają energię, podgrzewając powietrze, a następnie poprzez elektrofiltr i rekuperator, już oczyszczone gazy są odprowadzane do atmosfery.
UTWS całkowicie zmienia proces technologiczny suszenia drewna. Obecnie stosowana bezprzeponowa technologia suszenia wymusza bezpośredni kontakt suszonego materiału z gorącymi gazami z palnika, które poprzez odpylacze cyklonowe są emitowane do atmosfery. W UTWS gorące gazy nie mają kontaktu z suszonym drewnem, co pozwala ograniczyć problem substancji aromatycznych, emitowanych do powietrza.
UTWS to skrót z języka niemieckiego: „Umluft”- RECYRKULACJA (gazów w suszarni), „Teilstromverbrennung”- DOPALANIE (bezpośrednie gazów odlotowych z suszarni), „Wärmerückgewinnung” - ODZYSK CIEPŁA (gazów odlotowych z suszarni), „Staubabscheidung”- ODPYLANIE (oczyszczanie z pyłu emisji do powietrza ze źródła ciepła suszarni).


Zobacz również: