W Klubie Seniora rozmawiali o nowotworach

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 08.10.2019 / Komentarze
Cykl prozdrowotnych wykładów zainaugurował Jerzy Hardie-Douglas

W poniedziałek, 7 października w Centrum Konferencyjnym Zamek odbyło się kolejne spotkanie Klubu Aktywnego Seniora. Była to zarazem niejako inauguracja cyklu spotkań ze specjalistami w ramach inicjatywy pod hasłem „Zapytaj - odpowiem”.  - Jednym z celów realizowanych podczas spotkań Strefy Aktywnego Seniora jest profilaktyka i promocja zdrowia. Podczas spotkań naszymi gośćmi będą specjaliści z różnych dziedzin związanych z zagadnieniami dbania o własne zdrowie m.in. lekarze, fizjoterapeuci, psychologowie – mówi koordynator Katarzyna Zielińska-Smulczak.

Pierwszym prelegentem rozpoczynającego się cyklu wykładów był lekarz medycyny, chirurg onkolog Jerzy Hardie-Douglas. W trakcie spotkania poruszył on zagadnienia związane z nowotworami. - Głównie będę poruszał temat raka piersi, a ponieważ w spotkaniach seniorów biorą udział również mężczyźni, to powiem również trochę na temat czerniaka – powiedział nam przed rozpoczęciem spotkania Jerzy Hardie-Douglas. – Jednak głównie będę mówił na temat raka piersi, jak wcześnie można go wykryć oraz jakie badania należy robić. Będę starał się gruntownie ten temat omówić. To jest takie typowo popularyzatorskie spotkanie, w trakcie którego słuchacze mają dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki. A jeżeli w danym rodzaju nowotworów nie ma profilaktyki, a takiej profilaktyki tzw. prostej w raku piersi nie ma, to wtedy jest profilaktyka drugiego stopnia, czyli wczesne wykrywanie. I o tym również będę mówił.

Uczestnicy spotkania poznali również nieco faktów na temat statystyk, rodzajów nowotworów oraz poszerzyli swoją podstawową wiedzę na temat choroby.

- Skala problemu jest olbrzymia. Większość ludzi umiera z dwóch powodów – albo z powodu chorób serca, albo z powodu choroby nowotworowej. Reszta to są różnego rodzaju wypadki czy np. choroby zakaźne – zwrócił się do słuchaczy Jerzy Hardie-Douglas. - Ale to właśnie choroba nowotworowa jest niestety bardzo częstą chorobą, a ilość zachorowań niezmiennie wzrasta. Jednocześnie poprawiają się też na świecie wyniki leczenia.  Przyczyną tego, że w ogóle wzrasta ilość nowotworów jest to, że społeczeństwo się starzeje. To jest jedna z głównych przyczyn. W ciągu ostatnich lat ta długość życia się zmieniła. Aczkolwiek jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, gdzie długość życia zaczęła się skracać, a nie wydłużać, co jest bardzo niepokojące.

- Nowotwór nie jest synonimem raka. Nowotwory to są wszystkie te zmiany, które są zmianami nieprawidłowymi w danych narządach. Nowotwory dzielą się m.in. na łagodne i tak naprawdę każdy z nas na tej sali ma nowotwory łagodne. Jeśli państwo macie jakieś znamię na skórze albo brodawkę łojotokową, to jest to nowotwór łagodny. Są też nowotwory złośliwe, one się dzielą na raki, czyli nowotwory złośliwe, które tworzą się z tkanki nabłonkowej oraz inne nowotwory złośliwe, czyli mięsaki i chłoniaki. Rak jest synonimem nowotworu złośliwego.

Uczestnicy spotkania m.in. dowiedzieli się jak przeciwdziałać wystąpieniu chorób nowotworowych oraz co zrobić, gdy coś niepokojącego dzieje się w naszym ciele. Poznali również metody wykrywania zmian w piersiach oraz dowiedzieli się, jak przeprowadzić samobadanie. W poniedziałkowym spotkaniu udział wziął także Marek Grzegorski, ratownik medyczny i zarazem szef stowarzyszenia Szczecineckiej Akademii Ratownictwa. Wytłumaczył on seniorom, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, kiedy należy zastosować daną technikę oraz jak postępować w przypadku zagrożenia życia. Dodajmy, że spotkania w ramach cyklu „Zapytaj - odpowiem” będą odbywały się co dwa miesiące.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra