W ogniu trawy sadza w kominach i obudowa kominka

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.05.2017 / Komentarze
Tydzień Staży Pożarnej - 14 interwencji

W ubiegłym tygodniu szczecineccy strażacy likwidowali skutki wystąpienia 8 miejscowych zagrożeń.

Jak powiedział "Miastu z Wizją" naczelnik Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej asp. Mirosław Śledź, Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza brała też udział w akcji gaszenia 6 pożarów.

Mimo prowadzenia szeroko zakrojonej akcji profilaktycznej, strażacy nadal walczą z pożarami traw. W minionym tygodniu Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza interweniowała przy trzech takich pożarach - w poniedziałek (1.05) i środę (3. 05) - w Szczecinku, Łubowie i w Barwicach.

Z kolei we wtorek (2.05) i w czwartek (4.05) strażacy gasili palącą się sadzę w kominach. Zdarzenia miały miejsce w Szczecinku przy ul. Krętej i w Gwdzie Wielkiej przy ul. Jeziornej.

W niedzielę (7.05) JRG gasiła płonącą obudowę kominka na posesji w Czarnoborze.

W minionym tygodniu strażacy likwidowali skutki wystąpienia 8 miejscowych zagrożeń. W poniedziałek (1.05) doszło do kolizji dwóch pojazdów na drodze krajowej nr 25 w Białym Borze.

Dzień później doszło do 3 zdarzeń. Strażacy zabezpieczyli zwisającą blachę na dachu posesji w Darkowie, konar drzewa nad drogą w Przybrdzie oraz likwidowali zadymienie w mieszkaniu w Bornem Sulinowie.

W czwartek (4.05) JRG badała powietrze na ewentualną zawartość tlenku węgla. Przekroczenia ppm były niewielkie. Do interwencji doszło w mieszkaniu przy ul. Staszica.

Z kolei w Nowym Chwalimiu zawalił się budynek mieszkalny adoptowany z byłego punktu poboru mleka.

W piątek (5.05) strażacy pomagali policji w dostaniu się do mieszkania przy ul. Emilii Plater, a dzień później likwidowali skutki kolizji drogowej trzech samochodów na ul. Kościuszki - w sąsiedztwie bunkra.

- W dalszym ciągu kontynuujemy kampanię „STOP pożarom traw” - mówi asp. M. Śledź. - Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat. Na terenie kraju w 2016 roku powstały 36 442 pożary traw, spłonęło 12 036 ha, odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk