W poszukiwaniu korzeni. Rusza nowy projekt edukacyjny

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 02.02.2016 / Komentarze
W cyklu spotkań udział weźmie ok. 40 osób

Jak znaleźć własnych przodków? Jak działają archiwa? Na czym polega praca archiwistów? Jak odszukać interesujące nas informacje w obszernych bazach danych? Na te i inne pytania już wkrótce poznają odpowiedź uczestnicy kolejnego projektu edukacyjnego, tym razem przebiegającego pod nazwą „W poszukiwaniu korzeni”, realizowanego przez szczecinecki oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. B. Horodyskiego.

- Projekt rusza 29 lutego i potrwa do czerwca – mówi nam Renata Waśkiel z Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. – Udział w nim wezmą dzieci uczące się na co dzień w klasach IV-VI szkół podstawowych. W trakcie naszych spotkań dowiedzą się one m.in. jak odszukać swoich przodków zarówno w archiwach, jak również w internecie. Nauczą się także metod wyszukiwania różnego rodzaju materiałów archiwalnych i innych ciekawostek. Wykłady będą prowadzone przez archiwistów ze szczecineckiego archiwum, którzy zdradzą dzieciom tajniki swojej pracy.

- Efektem naszych kilkumiesięcznych spotkań będzie umiejętność stworzenia przez uczestników drzewa genealogicznego z wykorzystaniem materiałów i zdjęć, które uda im się odnaleźć. Na zakończenie projektu zorganizujemy także wystawę, w trakcie której zaprezentowane zostaną wszystkie drzewa genealogiczne wykonane przez dzieci.

Projekt, który jest współfinansowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, cieszy się w Szczecinku ogromnym zainteresowaniem. Wiadomo już, że nie dla wszystkich chętnych starczy miejsca. Łącznie udział w cyklu spotkań weźmie ok. 40 osób. Te, którym nie udało się zarezerwować miejsca, wpisywane są na listę rezerwową. Jednak jest szansa, że w przyszłości zorganizowane zostaną kolejne edycje projektu pod nazwą „W poszukiwaniu korzeni”.

- Ponieważ zainteresowanie było bardzo duże, już teraz zastanawiamy się i powoli planujemy, że być może uda nam się we wrześniu tego roku rozpocząć drugą edycję tego typu spotkań – dodaje nasza rozmówczyni.

Tekst: Marzena Góra