W święta i sylwestra bezpieczeństwo też jest ważne

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.12.2016 / Komentarze
Funkcjonariusze Straży Miejskiej spotykają się z uczniami i przypominają im o najważniejszych zasadach zabawy z fajerwerkami

Zbliżające się święta to czas wytchnienia zwłaszcza dla młodszych mieszkańców, którzy w tym czasie będą mieli okazję nieco odpocząć od szkolnych obowiązków. Oddając się błogiemu lenistwu i zabawie warto jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie. O tym, na co wracać uwagę i jak zachować się w sytuacjach zagrożenia uczniom nieustannie przypominają funkcjonariusze Straży Miejskiej, które w tym przedświątecznym okresie regularnie spotykają się z uczniami szczecineckich szkół, a także zapraszają ich do swojej siedziby.

- Funkcjonariusze podczas pogadanek mówią, z jakimi zagrożeniami można się zetknąć podczas zimy oraz jak postępować, by ich unikać. Rozmawiamy także o miejscach bezpiecznych do zabaw, z dala od ulic czy zbiorników wodnych, o prawidłowym poruszaniu się po drodze, a także przypominamy, jak ważne są elementy odblaskowe – mówi spec. Paulina Peciak-Nazarewska. - W trakcie spotkań przodującym tematem są zasady bezpieczeństwa  w kontakcie z wyrobami pirotechnicznymi.

- Zwracamy młodym ludziom uwagę na to, aby przede wszystkim zachować szczególne środki ostrożności w kontakcie z nimi: tj. osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką dorosłych, w odpowiedniej odległości od miejsca, w którym odpalane są fajerwerki, by nie podchodzić do niewybuchów oraz że boją się ich nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Omawiane są także konsekwencje łamania prawa w zakresie wyrobów pirotechnicznych. Przypominam, że sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim, a naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2.

Jak podkreśla spec. Paulina Peciak-Nazarewska, uczniom interpretowany jest również przepis art. 51 Kodeksu Wykroczeń, w którym opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego, który podlega karze grzywny do 500 złotych, a także sankcjom prawnym wobec osób niepełnoletnich używających materiałów pirotechnicznych sprowadzają się do poinformowania Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich, ale również rodziców, czy opiekunów prawnych  oraz szkoły. 

Przypomnijmy. Wojewoda zachodniopomorski wydał Rozporządzenie Porządkowe w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych w okresie od 21 grudnia 2016 r. do 4 stycznia 2017 r., wyjątkiem są dni 31 grudnia 2016 r. oraz 1 stycznia 2017 r. 

Tekst: Marzena Góra
Foto: Paulina Peciak-Nazarewska