W Szczecinku powstanie nowa sieć szkół

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.12.2016 / Komentarze
Reforma oświaty, likwidująca gimnazja, wprowadzi spore zamieszanie również w naszym mieście

Nerwową atmosferę, spowodowaną likwidacją szkół gimnazjalnych i powrotem do 8-klasowych podstawówek, widać w całym kraju. Wielu nauczycieli obawia się o swoje miejsca pracy, rodzice są zdezorientowani, a samorządy zachodzą w głowę, jak zmiany te przeprowadzić jak najmniej „bezboleśnie”. Odpowiedzią na wiele znaków zapytania może być organ skupiający przedstawicieli środowiska nauczycielskiego, samorządowców,  dyrektorów placówek i rodziców, którzy mogliby wspólnie wypracować rozwiązania i znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji. Taki organ ma powstać również w Szczecinku. Na najbliższej (19.12) sesji Rady Miasta radni mają podjąć decyzję o powołaniu Miejskiej Rady Oświaty.

- Reforma ta jest trudna i źle przygotowana – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że spowoduje ona sporo napięć również w samym Szczecinku, które będą wynikały z różnych problemów. Chociażby z tego, że część szkół zostanie zlikwidowana. Będzie trzeba wymyślić, w jaki sposób i które szkoły połączyć, aby utworzyć podstawowe szkoły ośmioklasowe. Powstanie właściwie nowa sieć szkół i to wszystko także spowoduje, że część rodziców z pewnością będzie niezadowolona, że będzie musiała posyłać swoje dziecko do innej szkoły, w innym miejscu. Doskonale sobie zdaję sprawę z tego, że takie napięcia wystąpią, dlatego chcę, żeby to odium nie spadło wyłącznie na mnie, ale się trochę rozmyło. Uważam, że skoro istnieje taka możliwość, którą daje ustawa zarówno samorządowa, jak i oświatowa, wprowadzenia takiego ciała doradczego i opiniującego, jakim właśnie jest ta Miejska Rada Oświaty, to warto z tego skorzystać.

- Rada ta ma składać się z 14 osób. Będą to przedstawiciele rodziców, dyrektorów i związków zawodowych, dyrektor MJOO. Jest cały algorytm, według którego powołuje się członków tej Rady. Będzie ona opiniowała wszystkie sprawy, które będą dotyczyły istotnych zmian w oświacie odnośnie właśnie w tej sieci szkół czy powoływaniu jakichś nowych organów. Myślę, że to jest ważne, aby ludzie, którzy są na co dzień w tej oświacie, wypowiadali się na ten temat. Mam nadzieję, że radni zaakceptują powstanie Rady Oświaty. Będzie w niej zasiadało również trzech przedstawicieli Rady Miasta. Będziemy co jakiś czas się spotykali i omawiali wszystkie ważne kwestie – dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie listopada przedstawiciele MJOO, starostwa, KMPOiW NSZZ oraz ZNP spotkali się, aby wypracować wspólne stanowisko odnośnie reformy oświaty w szczecineckich szkołach. Podczas posiedzenia skupiono się m.in. na planowanej likwidacji szkół gimnazjalnych. Po wspólnych ustaleniach podjęto decyzję o tym, że zarówno miasto, jak i powiat oraz związkowcy w sposób aktywny włączą się w proces szeroko rozumianych konsultacji społecznych, które obejmą całe środowisko oświatowe. Miejska Rada Oświaty, która rozpoczęłaby swoje funkcjonowanie w przyszłym roku, byłaby niejako odpowiedzią na problemy poruszone podczas listopadowego spotkania.

Więcej na temat reformy oświaty likwidującej szkoły gimnazjalne w naszym jutrzejszym (14.12) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: pexels.com